روش استفاده از فضای سفید در ایجاد سایت

روش استفاده از فضای سفید در ایجاد سایت

این روزها دور همه رو حجم وسیعی از اطلاعات، تصاویر و محرک های دیگه گرفته. قبلا صفحات اینترنت پر از بنرهای تبلیغاتی و ویجت و عکس و اینجورچیزها بودند، اما حالا اگه دقت کنید همه طراحی ها به سمت خالی گذاشتن فضا یا به عبارت دیگه فضای سفید رفتند. بنابراین حتما باید بدونید این فضای سفید چیه و چطور میشه ازش طوری روی صفحات وب استفاده کرد که کاربر رو بیشتر جذب کنه.
به فضای سفید، فضای منفی هم گفته میشه. از نظر لغوی یعنی قسمتی از صفحه که چیزی توش نیست یا خالیه. نه گرافیکی، نه متنی و تصویری و نه هیچ عنصر طراحی دیگه. این فضا میتونه به رنگ پس زمینه باشه و لزومی نداره که حتما سفید باشه. اینطور تلقی نکنید که فضا به هدر میره، اتفاقا این فضاهای سفید خیلی هم ارزشمند هستند.
کاربرهای مدرن وب دیگه زیادی تحت حمله محرک ها قرار گرفتند و نسبت به سایتهای شلوغ آلرژی گرفتند. وقتی شما روی صفحه سایتتون فضای سفید داشته باشید سایت به نظر لوکس و سطح بالا میاد و کاربر رو به موندن روی صفحه تشویق میکنه، در نتیجه نرخ خروج از سایتتون کم میشه و رتبه سایتتون بالا میره.
اگه سایتهایی مثل گوگل یا اپل رو ببینید، هر دو فضای سفید زیادی روی سایتشون دارن. صفحاتشون پر از چیزهای مختلف نیستند و به جاش پر از فضای خالین. برای پیدا کردن چیزی که میخواهید تحت فشار نیستید و احساس میکنید همه چیز راحتتر پیدا میشن.
میتونید این فضای سفید رو با اضافه کردن فاصله بین خطوط نوشته هاتون بدست بیارید. به جای اینکه یه ستون بزرگ نوشته داشته باشید، دور کلمات فضای خالی بیشتری بذارید تا صفحه روشن تر به نظر بیاد. خوندن این مدل قالبها برای مردم راحتتره و میتونن روی خطوط چشم بگردونن و چیزی که دنبالشن رو پیدا کنند.
طراح های باهوش حتما از فضای سفید برای جلب توجه کاربر به عناصر مورد نظرشون بهره میبرند. مثلا شما باید یه درخواست برای اقدام داشته باشید و میتونید با فضای سفید کاری کنید که کاربر این درخواست رو ببینه و بهش عمل کنه. یا میتونید با بهره گیری از این فضا روی اطلاعات مهمی که روی صفحه دارید تأکید کنید. هرچی سایتتون ارزش بیشتری داشته باشه، مردم بیشتری ازش دیدن میکنند و جایگاهتون بالاتر میره.

روش استفاده از فضای سفید در ایجاد سایت