مشکلات خلاصه درخواست طراحی وبسایت

مشکلات خلاصه درخواست طراحی وبسایت

مشکلات تفهیم نامه های طراحی وبسایت
سنگ بنای هر پروژه طراحی یه تفهیم نامه طراحی خوبه که اتفاقا نوشتن یه تفهیم نامه ای که به طراح کمک کنه هم واقعا کار سختیه.
منظورم تفهیم نامه ای که پروژه رو شرح میده نیست، چون اون طبق اصول مشخصیه و بسته به گروههای مخاطب و نیازهای کاربردی و غیره نوشته میشه، من منظورم تفهیم نامه ایه که به طراح داده میشه تا بهتر با برند/ویژگی های مشتری آشنا بشه.
حالا مشکل تفهیم نامه های طراحی وبسایت چیه؟
الآن 14 ساله که ما داریم تفهیم نامه طراحی میگیریم و از این همه، تعداد خیلی کمیشون تو شناخت برند مفید بودند و بیشترشون هیچ کمکی بهمون نکردند و فقط یه برند رو با یه سری کلمات کلیدی تعریف میکردند، مثلا اینطوری:
برند ما مدرن، معاصر، حرفه ای، دانش گرا، متخصص، قابل اعتماد، … است.
آدم از خوندن این مدل نوشته ها خندش میگیره. این کلمه ها اصلا اطلاعات خاصی درباره برند به ما نمیدن و یه چیزهای عمومی و واضحن. خب قطعا هیچکس دوست نداره برندش قدیمی، غیرحرفه ای، ناقص، غیر قابل اعتماد و … باشه!!!
با توجه به تجربه من، بیشتر تفهیم نامه ها یه مدلن (حتی میتونم نخونده بگم توش چیا هست) و اصلا هیچ ویژگی خاص و منحصر به فردی برای برند تعریف نشده و از اون بدتر اینکه اصلا کاربردی و ملموس نیست و به درد طراح نمیخوره، چون این عبارتها رو میشه در مورد هر شرکتی بکار برد… تفهیم نامه طراحی باید بتونه به خوبی برند رو توصیف کنه.
تفهیم نامه برند باید مثل راهنمای برند شما باشه، اما بیشتر (مواقع بیشتر از اینکه راهنمای برند باشه)، راهنمای هویتی شرکت شماست که هر چی که لازمه درباره نحوه استفاده از لوگوی شرکت، رنگ، تایپوگرافی و نکات مهمی که تو تصویر به کار رفته بدونیم بهمون میگه. متاسفانه اغلب ارزشهای حسی، ویژگیهای بصری … و کلا رنگ و بوی کلی برند به خوبی تعریف نمیشه.
من یه مدت برای حل این مشکل خودم تفهیم نامه ها رو مینوشتم و سعی میکردم برم دنبالش و برند مشتری رو بهتر بشناسم و نسبت بهش وفادار باشم. واقعا مایه تأسفه که بخاطر سوالاتی که از مشتری میکردم متهم به کم کردن ارزش برند میشدم، مثلا من میپرسیدم “اگه برندتون یه ماشین بود، چه مدل ماشینی بود؟” “اگه برندتون یه اسب بود، چه نژادی بود؟” و این قبیل سوالات. شاید به نظر مسخره بیاد اما چه عیبی داره که برند رو به اسب یا ماشین تمثیل کنیم تا ملموس تر باشه. البته قطعا برای این کار هم میشه اصولی پیش رفت و از واژه های خاص حرفه ای استفاده کرد.
پس برمیگردیم سر سوال اصلی خودمون: چطور میشه یه تفهیم نامه طراحی سایت معنی دار نوشت؟ … چطور به توسعه دهنده سایتتون توضیح میدید که میخواهید سایتتون چه شکلی باشه و چه حسی رو به بیننده منتقل کنه؟
برای این کار میتونید مثال های مواردی که تو ذهنتون هست رو از روی سایتهای دیگه پیدا کنید و به طراح یا توسعه دهنده سایتتون نشون بدید … اما این کار فقط ظاهر سایتتونو مشخص میکنه، حالا میمونه نیازهای برند شما. برای این هم میشه ارزشهای اصلی برند و .. رو توضیح داد، اما این ها هم وجه تمایز برند شما رو از سایر برندها نشون نمیده.
نوشتن یه تفهیم نامه طراحی سایت کار سختیه – واقعیت اینه که معمولا تفهیم نامه طراحی سایت مثل یه دستورالعمل و راهنمای برند میمونه و اگه همین راهنما بتونه خوب کارشو انجام بده دیگه نیازی به تفهیم نامه نیست.
اگه شما هم براتون شرایطی پیش اومد که خواستید این کارو انجام بدید، باید بپذیرید که:

  • شما دارید یه راهنما/دستوالعمل برای برندتون مینویسید و طبیعتا باید خیلی بیشتر و مشروح تر از یه سند خلاصه و ساده باشه.
  • چون میشه کار رو از کانالها و روشهای مختلفی انجام داد، شاید مجبور باشید چند بار دستورات و حوزه کار رو توضیح بدید.
  • این کار فراتر از نوشتن خلاصه وار سنده … باید خواننده رو به سفری ببرید و برندتون رو براش تعریف کنید.
  • در نهایت باید برندتون رو تعریف و ترجمه کنید.

لطفا راحت باشید و اگه نظری دارید یا یه نمونه تفهیم نامه طراحی سایت دارید که میشه به عنوان الگو ازش استفاده کرد با ما به اشتراک بذارید.

مشکلات خلاصه درخواست طراحی وبسایت