چرا برنامه نویسان وب حتما می بایست طراح سایت نیز باشند

چرا برنامه نویسان وب حتما می بایست طراح سایت نیز باشند

برنامه نویس وب سایت به شخصی گفته می شود که مسئول کد نویسی اچ تی ام ال، سی اس اس، جاوا اسکریپت و شاخه آن نظیر آجاکس و جی کوئری و زبان های سمت سرور وب سایت نظیر پی اچ چی و دات نت می باشد که می بایست دانش سئو و بهینه سازی وب سایت را داشته باشد. در مقابل معمولا طراح وب سایت به شخصی گفته می شود که مسئول ایجاد گرافیک های وب سایت نظیر چار چوب سایت، فلش و فتوشاپ می باشد و با نرم افزارهای گرافیکی آشنایی کامل دارد. در حقیقت طراح وب سایت نیز دانش اولیه ای در زمینه اچ تی ام ال و سی اس اس دارد و برخی از طراحان حرفه ای تر دانش جاوا اسکریپت نیز دارند.

در صورتی که یک برنامه نویس دانش استفاده از نرم افزارهای گرافیکی نظیر فلش، فتوشاپ را داشته باشد می تواند در موارد لازم گرافیک های مورد نیاز وب سایت و بخش مورد نظر را طراحی نماید و دیگر لازم نیست برای ایجاد گرافیک ها وب سایت به طراح وب سایت مراجعه نماید. در حقیقت در صورتی که برنامه نویس وب سایت دانش طراحی داشته باشد بخش های مختلف وب سایت را با گرافیک بهتری پیاده سازی می نماید و باعث بالا رفتن جنبه بصری وب سایت می گردد.

امروزه با ظهور اچ تی ام ال 5 و امکان ایجاد انیمیشن ها با آن و سی اس اس 3 میزان استفاده از فلش در سایت ها به حداقل رسیده و معمولا گرافیک ها توسط کد نویسی اچ تی ام ال، سی اس اس و جاوا اسکریپت پیاده سازی می گردند و بنابراین کافی برنامه نویس وب سایت با ابزارهای ایجاد گرافیک های دو بعدی نظیر فتوشاپ آشنایی کامل داشته باشد.

کتابخانه های جاوا اسکریپت بسیاری نظیر jquery و mootools وجود دارند که از آنها می توانید برای ساخت انیمیشن های مختلف در سایت استفاده نمایید که این موضوع باعث عدم نیاز به فلش در طراحی می گردد.

پس کافی است برنامه نویس وب سایت نحوه کار با یک نرم افزار گرافیکی به عنوان مثال فتوشاپ را بیاموزد تا بتواند یک سایت را از 0 تا 100 راه اندازی نماید.

در ضمن همچنین شما برنامه نویسی را در نظر بگیرید که در حال کد نویسی بخش خاصی از سایت می باشد و در صورتی که دانش گرافیک بداند می تواند بدون وقفه کد نویسی خود را انجام دهد و در صورتی که بخشی از سایت به گرافیک خاصی احتیاج داشت به لحظه گرافیک مورد نظر را پیاده سازی نماید و از اتلاف وقت پروژه جلوگیری نمایید.

هماهنگ نمودن طراح و برنامه نویس وب سایت معمولا باعث کند پیش رفتن پروژه می گردد و به همه برنامه نویسان توصیه می نماییم روش کار با حداقل یک نرم افزار گرافیکی را بیاموزند.

چرا برنامه نویسان وب حتما می بایست طراح سایت نیز باشند