آیا سرعت سایت بر رتبه جستجو و سئو سایت تاثیر گذار است؟

آیا سرعت سایت بر رتبه جستجو و سئو سایت تاثیر گذار است؟

اگر کار با سایت رو تازه شروع کردید و هنوز به ترافیک مورد نظر نرسیدید، شاید به اینم فکر کرده باشید که آیا سرعت سایت هم میتونه رو رتبه اثر بذاره؟ موتورهای جستجویی مثل گوگل و بینگ یه فهرست دارن که موقع ساماندهی نتایج مرتبط ازش برای ارزیابی استفاده می کنن. همین فهرست جایگاه سایت ها رو تو صفحه نتایج تعیین می کنه، که در واقع یعنی رتبه سایت. اگه میخواهید بالای فهرست باشید، پس باید راجع به سرعت سایت و اثرش روی رتبه جستجو هم بدونید تا براش یه کاری کنید.

  • شما و سرعت سایت

سرعت سایت (یا به عبارت صحیح تر، سرعت بارگذاری صفحه) یعنی مدت زمانی که طول میکشه تا یه صفحه از سایت بازگذاری بشه. عواملی مثل مقدار و نوع مطالب و حتی قدرت پردازش پشت خود سایت، میتونن روی سرعت لود که صفحات سایت اثر بذارن. سرعت سایت رو به طور معمول به دو صورت اندازه میگیرن، یا زمانی که طول میکشه که یه صفحه به طور کامل بارگذاری بشه، یا زمانی که طول میکشه تا مرورگر اولین بایت داده رو از سرور دریافت کنه.

  • رتبه جستجو و سرعت سایت

قطعا سرعت سایت روی رتبه جستجو هم اثر میذاره. هم گوگل و هم بینگ (و خیلی از موتورهای جستجوی دیگه) سرعت سایت رو هم جزء عوامل موثر در رتبه جستجو در نظر گرفتند. پس تا اینجا قبول دارید که باید سایتتونو بهینه کنید و سرعت بارگذاری صفحات سایت رو بالا ببرید تا رتبه سایتتون تا جایی که ممکنه بالاتر بره. یه سری تست هست که اگه وضعیت فعلی سرعت سایتتونو نمیدونید، میتونید ازشون استفاده کنید. همیشه یادتون باشه، هرچی سریعتر، بهتر.
اگه سرعت سایت پایین باشه، مشکلی پیش میاد؟
با پیشرفت بیشتره فناوری، اطلاعات بیشتری از طریق اینترنت به اشتراک گذاشته میشن و تو ذهن عموم، دسترسی به این شبکه یکی از امکانات رفاهی به حساب میاد – به خصوص تو فرهنگ تلفن همراه. برای همین هرچند سرعت سایت هم تو موبایل مهمه، هم تو کامپیوترها. اما تو موبایل مهم تره. حالا این چه تأثیری رو اهداف کسب و کارها و مشتری ها داره؟ تصمیم های ناگهانی. خریدهای ضربتی. به هر حال مردم برای راحتی میخوان با موبایلشون یه خریدی انجام بدن یا از یه جایی خدمات بگیرن، معلومه که قصد خرید دارن، اما یکم به اطلاعات بیشتر احتیاج دارن تا راحتتر بتونن تصمیم گیری کنن. مطمئنا همه ترجیح میدن با آگاهی و دانش تصمیماتشونو بگیرن. خب اطلاعات که تو سایت ها هستن، اما اگه بارگذاریشون بیشتر از حد معمول طول بکشه (معمولا بیشتر از دو ثانیه) احتمالا صبر کاربر لبریز میشه و شما یه مشتری از دست میدید. حالا اگه همینطور گذری بخوان یه اطلاعاتی هم بدست بیارن، اونوقته که دیگه اهمیت سرعت چند برابر میشه. اگه سرعت سایتتون کم باشه، مستقیما رو تجارتتون اثر میذاره و مشتری هاتونو از دست میدید، حتی غیر مستقیم هم بخاطر اینکه موقعیت سایتتون تو صفحه نتایج جستجو پایین تر میاد، ضرر می کنید.

  • چطور سرعت سایت رو افزایش بدیم (و روی رتبه سایت اثر مثبت بذاریم)؟

میشه یه سری کارها برای افزایش سرعت سایت انجام داد. معمولا همه میخوان مطالب همه صفحات مرتبط و پرمغز باشه. همه چیز مرتب و به جا باشه. به هر حال هرچیزی یه هدفی داره. وقتی متوجه شدید که چه جور مطالبی لازم دارید، وقتشه که مطالبتونو بهینه کنید. کسایی که تازه کارند، بهتره کدهای ساده بکار ببرن. کاراکترهای غیرضروری رو حذف کنید. حالا میتونید با کد فایلهای مشخصی تا بیشتر از 150 بایت، فایلتونو فشرده کنید. تو آدرس دامنه هم، مسیرهایی که لازم نیست رو حذف کنید و سعی کنید تا جایی که میشه موقع تغییر مکان از یه صفحه به صفحه دیگه، مستقیم ترین مسیر رو بدید.
همینطور، صفحاتی که لازم ندارید رو هم حذف کنید. از نظر سرور هم میتونید با اضافه کردن حافظه آزاد و استفاده از نرم افزارهای بهتر، سایتتونو بهینه کنید. سرور با نرم افزارهای بهتر، میتونه حجم ترافیک بیشتری رو مدیریت کنه.

  • نتیجه

به طور خلاصه، سرعت سایت (سرعت بارگذاری صفحه) میتونه منفی ترین اثر رو روی رتبه سایت داشته باشه. مشتری های کمتری صفحتونو میبینن و در نتیجه نمیتونید خیلی مشهور بشید. موتورهای جستجو هم وقتی می بینن از بین کسایی که به سایت سر زدن کسی دوباره برنمیگرده، خب سرعتشو میبینن و بهش رتبه کمتری میدن، در نتیجه افراد کمتری سایت رو میبینن و همین چرخه ادامه پیدا می کنه.
برای اینکه اینطور نشه باید سرعت سایتتونو به عنوان بخشی از فرایند سئوی سایت بالا نگهدارید. اول از همه، سرعت سایتتونو تست کنید، بعد علت های احتمالی مشکل رو پیدا کنید (مثلا با troubleshoot). در کنار رفع مشکلات، سیستم و کدها رو هم ساده کنید و همه چیزهای غیرضروری رو حذف کنید تا سرعت سایتتون به حداکثر ممکن برسه.

آیا سرعت سایت بر رتبه جستجو و سئو سایت تاثیر گذار است؟