اشتباهات رایج در تبلیغات آنلاین

اشتباهات رایج در تبلیغات آنلاین

با اینکه تبلیغات اینترنتی به روز ترین راه گسترش کسب و کارها است اما افزایش استفاده از این روش باعث شده که خیلی ها بدون رعایت اصول و استاندارد تبلیغات با صرف هزینه های بالا به بازاریابی اینترنتی بپردازن. جدیدا بازاریابی خصوصا در شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی مثل تلگرام به یه کسب و کار خوب تبدیل شده و ذهن خیلی از کارفرماها رو به خود مشغول کرده تا از طرق مختلفی وارد میدون رقابت بشن.

قبل ها بیشتر از تبلیغات محیطی مثل بیلبوردها و ایستگاه های مترو و اتوبوس و یا روزنامه ها و مجلات بیشتر برای بازاریابی استفاده می شد، اما با همه گیر شدن گوشی های هوشمند و استفاده از اینترنت تبلیغات اینترنتی گسترش پیدا کرد و بنرهای تبلیغاتی بسیاری در سایت های پربازدید دیده میشه.
تبلیغات اینترنتی یه فرق اساسی با بقیه ی مدل های تبلیغات داره و اونم اینه که یه ارتباط دو طرفه ایجاد می کنه در حدی که خود فرد از منافع آن محصول آگاه بشه و یا خرید آنلاین انجام بده. البته حواستون باشه که ارزش تبلیغات در اینترنت متفاوت است و به معیارهایی مثل جایگاه اون و نوع تبلیغات بستگی داره. پس بهتره در انتخاب شیوه ی تبلیغات اینترنتی مناسب محصول و یا خدمات خودتون تمرکز کنید تا اینکه در کسب و کار خود به نتیجه ای مطلوب برسید.
تبلیغات در فضای آنلاین و اینترنتی اگه به طور صحیح انجام نشه می تونه اثربخشی اون ها رو کاهش بده و فقط صرف هزینه کردن های گزاف باشه. به همین خاطر با توجه به اهمیتی که این تبلیغات دارن و اشتباهاتی که در این خصوص انجام میشه به چند مورد از آن ها در این مقاله خواهیم پرداخت.

 

نداشتن زمان بندی در تبلیغات:
حواستون به زمان های اوج باشه. مثلا برای برخی از کسب و کارها نزدیک عید نوروز بسیار حیاتیه و تلاش می کنن در اون زمان بیشترین بازدید رو داشته باشن. پس فصل ها و حتی ماه ها و روزها و مهم تر از همه مناسبت ها می تونن نقش بسیار موثری در تاثیر تبلیغات اینترنتی روی پیشرفت شما داشته باشن. این زمان های مناسب و پر بازدید رو بررسی کنید تا بتونید بیشترین بازدهی رو برای کسب و بار خودتون به ارمغان بیارید.

 

تبلیغات برای گروهی از مشتریان:
خیلی از شرکت ها به محض پیشی گرفتن از رقبای خودشون به طور کلی تبلیغات یادآوری کننده رو فراموش می کنن و به همین خاطر خیلی از مشتریان جدی خودشون رو از دست میدن و بیشتر سعی می کنن که مشتری جدید بگیرن. اگر در امر تبلیغات دستی داشته باشین می دونین هزینه ی جذب مشتری جدید چندین برابر حفظ مشتریان قدیمی است. پس این اشتباه رو کنار بذارید و حواستون به مشتریان بالفعل خودتون هم باشه و بوسیله ی شیوه های تبلیغاتی جدید می تونین از تبلیغات یادآوری کننده استفاده کنید و مشتریان قدیمی خود را در مورد ویژگی های محصولات جدیدتون باخبر کنید.

 

استفاده نکردن از کلمات کلیدی:
بی شک به عنوان کارفرما و صاحب سایت در مورد اهمیت کلمات کلیدی شنیده اید. شما می تونید خودتون از کلمات کلیدی جهت ارتقای وضعیت سایتتون استفاده کنید یا این کار رو به شرکت های دیگه ای مثل مستر وب بسپارید. همین کلمات کلیدی می تونه در جذب مشتریان بیشتر تاثیر بسیار زیادی داشته باشه و باعث بیشتر دیده شدن برند شما در فضای مجازی بشه. خصوصا در فضای موتورهای جست و جو تلاش کنید که وب سایت و محتوای اون رو بهینه کنید تا در رتبه های بالا قرار بگیرید و بهره وری بیشتری داشته باشید و نام شما در اذهان مردم نام آشنا شود.

 

استفاده ی صرف از تبلیغات اینترنتی و آنلاین:
با اینکه تبلیغات اینترنتی بسیار کارساز است اما در بعضی از کسب و کارها نباید تنها روش تبلیغ باشه و کنار گذاشتن روش های سنتی تبلیغ ممکنه اثرات مخربی روی کسب و کار بذاره. مثلا اگه کار شما مثل مستر وب طراحی سایت است قطعا بخش عمده ای از تبلیغات روی دوش اینترنت است اما اگه صاحب رستوران و یا قطعات خودرو هستید باید حواستون به حوزه های دیگه ی تبلیغات باشه و اون ها رو نادیده نگیرید.

 

افراط در تقلید از نحوه ی تبلیغات رقبا:
خیلی از شرکت ها در زمینه ی تبلیغات اینترنتی از رقباشون تقلید می کنن و خودشون به دنبال تلاش و نوآوری نیستن. اگه شما هم چنین برنامه ای رو در پیش گرفتید بهتون پیشنهاد می کنیم که تغییر رو از همین الان ایجاد کنید و بهتون توصیه میشه که از روش های رقبا و ایده ها و تجربیات خودتون باهم به فکر تبلیغات اثربخش تری باشید. به این توجه کنید که به علت تبلیغات فراوان در فضای مجازی اگه در متفاوت بودن و تمایز با رقبا تلاش نکنید عملا باخته اید.

کم بودن تبلیغات اینترنتی:
اگه به جای ایجاد کردن یه کمپین تبلیغاتی فقط قصد دارید چندتا تبلیغ آنلاین رو در برنامه ی خودتون بگنجونید و نمی خواید بیشتر در این زمینه هزینه کنید بهتره که اصلا این کار رو نکنید. این گونه بازاریابی در طولانی مدت جواب میده و ممکنه با کم کردن دفعات تبلیغ اصلا به موفقیت نرسید.

 

استفاده از تبلیغات pop-up:
حتما در سایت های مختلفی دیدین که بلافاصله با باز کردن سایت از بالا و پایین یه پنجره های تبلیغاتی کوچکی باز میشه که 99 درصد مواقع هم به درد بخور نیستن. با اینکه این روش می تونه مخاطبان هدف بیشتری برای شما شناسایی کنه اما اکثر اوقات بازدیدکنندگان سایت هدف کمتر به اون ها توجه می کنن.

 

ارزیابی نکردن اثربخشی تبلیغات:
قطعا همه ی شرکت ها به دنبال بازگشت سرمایه ی خودشون هستن و حواسشون به هزینه های سرمایه گذاری و بازگشت سرمایه هست اما خیلی از اونها نه بازخوردی از تبلیغات انجام شده می گیرن و نه هزینه هاشون رو ارزیابی می کنن، پس بهتره که بوسیله ی میزان بازدیدها و روش ورود و نحوه ی آشنایی کاربران شما با سایتتون مطلع باشید و با گزارش های اون ها تصمیمات هوشمندانه ای بگیرید و در صورت مشاهده ی عدم نتیجه ی مطلوب بعضی از تبلیغات سرمایه گذاری روی اون ها رو کاهش بدید و در حقیقت رویکرد خودتون رو تغییر بدید تا جلوی از بین رفتن سرمایه ی خود رو بگیرید.

 

استفاده از بنرهای تبلیغاتی کم ارزش:
اهمیت بنرهای سایت ها اگه بیشتر از بنرهای شهری نباشه قطعا کمتر هم نیست. ممکنه بدونید که طراحی بنر سایت ها بسته به فعالیت شرکت ممکنه متفاوت باشه. اکثرا از رنگ های لوگوی شرکت در بنرها استفاده میشه و از فونت های مناسب و اشکال معرف سازمان و قالب هایی جذاب که باعث میشه کاربران به آمدن در سایت شما ترغیب بشن. بنرهای خوب و جذاب اون هایی هستن که کاربران رو گمراه نمی کنن و تلاششون جلب اعتماد اون ها است و بیشتر از اطلاعات ضروری در آن استفاده میشه و گونه ای است که مخاطبان رو به بازدید از سایت ترغیب می کنه.

 

محدود کردن بودجه در تبلیغات آنلاین:
در چنین فضاهایی باید به طور پیوسته و دائم تبلیغ داشته باشید و همیشه توی دید باشید تا فراموش نشید. به خاطر کم کردن هزینه ها تبلیغات خودتون رو در سایت های مختلف ولی به صورت کوتاه مدت نگذارید. این تبلیغات پراکنده یکی از راه های شکست در امور تبلیغاتی است.

 

همیشه بالا بودن بازدید سایت منجر به افزایش فروش می شود:
خیلی از صاحبان کسب و کار فکر می کنن که چون بازدید از وب سایتشون بالا است به همون اندازه هم باید محصولاتشون رو بفروشن. این تصور باعث میشه که نگرش نادرستی بین کارمندان و کارفرمایان بوجود بیاد و باعث نگرانی بیش از حد اون ها بشه. گاهی ممکنه سایت پربازدیدی داشته باشید و فروشتون خوب نباشه یا حتی فروش بالایی داشته باشید ولی تعداد بازدیدکنندگان سایتتون در حد مطلب نباشه. پس حتما در همه ی این حالت ها میزان بازدید از سایتتون رو نسبت به فروش ارزیابی کنید تا راحت تر بتونید تصمیم گیری کنید و به پیشرفت کارتان کمک بیشتری بکنه.

 

استفاده ی صرف از یک مدل تبلیغاتی:
بازاریابی و تبلیغات اینترنتی مدل های مختلفی دارن و سعی کنید که صرفا از یک مدل در تبلیغات خود استفاده نکنید. پس حواستون باشه بسته به نوع کسب و کارتون از مدل های تبلیغاتی متفاوتی استفاده کنید مثل بنرها، ارسال انبوه ایمیل، خبرنامه و غیره و غیره. خیلی از شرکت ها بدون اینکه علایق مخاطبان خود رو بدونن و یا بازار هدف خود رو به درستی بشناسن دست به یه تبلیغ خاص می زنن با اینکه باید رفتار مصرف کننده و نوع علایق اون ها بررسی بشه تا به جای اینکه تمام سرمایه ی خودتون رو برای یه شیوه ی تبلیغاتی خاص بذارید، در مدل های دیگه تقسیمش کنید تا فرصت های خوب دیگه رو از دست ندید.

 

فرستادن ایمیل های اسپم:
اگه نگران شرکتتون و حفظ اون هستید دور ایمیل های اسپم رو به طور کلی خط بکشید که ممکنه باعث از بین رفتن شرکتتون بشه. خیلی از شرکت ها از بازاریابی ایمیلی برای یادآوری محصولات به مشتریان قدیمی خود استفاده می کنن ولی خب یه شیوه ی حرفه ای برای این کار وجود داره که بهتره از اون ها تبعیت کرد. خیلی از شرکت ها درک درستی از این روش ندارن و با ارسال ایمیل های اسپم یا ناخواسته باعث خراب کردن دید مشتریان بالقوه خواهند شد و ممکنه تعداد زیادی از اون ها رو از دست بدن.

 

تبلیغ در سایت های نامربوط:
شما به عنوان کارفرما و صاحب سایت قطعا قصد پول دور ریختن و تبلیغ در سایت های نامرتبط رو ندارید اما خیلی های دیگه کاملا با بی توجهی در وب سایت های نامرتبط با هزینه های بالایی حاضر به تبلیغ میشن که اکثر اوقات ثمره ای ندارن. پس باید با آگاهی کامل از بازار هدف اقدام به تبلیغ بکنید و بدونید که سایت های پربازدید همیشه مکان خوبی برای گذاشتن بنرهای تبلیغاتی شما نیستن و گاهی ممکنه اثر ضد تبلیغ داشته باشن. یکی از راه های مقابله با این اتفاق این است که در سایت های مرتبط با حوزه ی کاری خودتون که در صنعت خاصی فعالیت می کنن، تبلیغ کنین و بعد از پیدا کردن اون ها قسمت های پربیننده ی سایت رو هدف قرار بدید.

 

استفاده از طراحی های ضعیف در تبلیغات:
تبلیغات کسب و کار شما معرف برندتون هستن و کاربران اکثر اوقات از همین بنرها شما رو قضاوت می کنن. این تبلیغات و مخصوصا نمای ظاهری اون ها و نحوه ی طراحیشون خیلی روی ذهنیت کاربران و کلیک کردن اون ها تاثیر داره. بنرهای با طراحی ضعیف قاعدتا شانس جلب توجه و افزایش بازدید از سایتتون رو از دست میدن.

 

اقدام به تبلیغات اینترنتی پیش از راه اندازی و تکمیل سایت:
یه اشتباه دیگه وجود داره که قبل از راه اندازی کامل سایت برخی از کارفرماهای کسب و کار تبلیغات خودشون رو شروع می کنن. قاعدتا در استراتژی های بازاریابی اینترنتی به این شکل است که کاربران رو به سمت سایت بکشونن اما اگه عملا سایتی در کار نباشه یا با باز کردن سایت به قولی عبارت نام آشنای “در دست ساخت”  نمایان بشه واقعا اعصاب آدم خورد که میشه هیچی، یه حس فریب خوردن هم بهت دست میده و در آینده حتی با تکمیل شدن سایت هم خیلی راغب به دیدن و یا خرید از چنین سایتی نیستن و مطالعات نشون داده که کاربران چنین سایت هایی رو به نسبت دیگر سایت ها با احتمال کمتری در بخش علاقه مندی های خودشون قرار میدن.

نادیده گرفتن مزایای محصولات و خدمات شما در تبلیغ:
خیلی روی ویژگی های محصولتون تمرکز نکنید و کمی هم از مزایا و منافع محصول یا خدماتتون بگید. توی بنر تبلیغاتی خود اصلا نیازی نیست راجع به جزئیات کاری که در شرکت انجام میشه صحبت کنید و بیشتر کاربران دوست دارن بدونن استفاده از برند شما چه مزایایی نسبت به رقبای شما برای اون ها خواهد داشت.

 

رعایت نکردن اصول ابتدایی در تبلیغات:
شما به عنوان یه کاربر اگه یه بنر تبلیغاتی ببینید که اشتباه نوشتاری داشته باشه چه حسی پیدا می کنید. خب این موضوع کاملا پیش پا افتادس و واقعا نباید اتفاق بیفته. در برخی از شرکت های تبلیغاتی ذکر کردن همه ی راه های ارتباطی و غلط گیری از جمله نکاتی است که باید رعایت شود.

 

استفاده از روش های قدیمی:
دنیای بازاریابی اینترنتی و دیجیتال دائما در حال تغییر است و اگه شما از این تغییرات آگاه نباشید عملا از رقبا عقب می مونید. پس همیشه باید در این زمینه به روز باشید و یا از شرکت های تبلیغاتی ای استفاده کنید که از این به روز رسانی ها مطلع باشن.

 

در آخر باید گفت که امروزه اهمیت تبلیغات اینترنتی و آنلاین بسیار مهمه. پس اگه خودتون یا همکاراتون این کار رو انجام میدن یا از شرکت های تبلیغاتی برای این کار استفاده می کنید باید حواستون باشه که این موضوع رو جدی بگیرید و بدونید که این روش بازاریابی می تونه شدیدا کسب و کارتون رو رونق بده. پس شما هم مثل مستر وب از این روش استفاده کنید تا خطر کمتری برند شما و کسب و کارتون رو تهدید کنه. اگه جایی رو برای انجام این کار نمی شناسید نگران نباشید، کافیه به سایت مستر وب سر بزنید.

اشتباهات رایج در تبلیغات آنلاین