فریم‌ ورک چیست؟ بررسی مزایا و معایب کار با framework

فریم‌ ورک چیست؟ بررسی مزایا و معایب کار با framework

احتمالا کلمه «فریم ‌ورک» را زیاد شنیده‌اید؛ حتی اگر وبسایت خود را با سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) ایجاد کرده باشید، باز هم باید عبارت فریمورک برای شما آشنا باشد. همچنین در مورد برخی از فریم‌ورک‌های وب معروف مانند Ruby on Rails، Django و Bootstrap شنیده‌اید. بسیاری از توسعه دهندگان وب با تجربه، با استفاده از فریم ورک‌ها وبسایت را ایجاد می‌کنند. بسته به اینکه یک فرد یا یک تیم سایت را ایجاد می‌کند، آنها تصمیم می‌گیرند که از چه زبانی استفاده کنند، کدام الگو را برای اعمال طراحی کنند، نحوه نوشتن کد و بسیاری از جنبه‌های دیگر را در نظر می‌گیرند. بسته به تمام این عوامل، توسعه دهندگان تصمیم می‌گیرند آیا باید از فریم ورک استفاده کنند یا نه. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که فریم‌ورک چیست و چه موقع باید از آنها استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که فریم‌ورک چیست و چه موقع باید از آنها استفاده کرد. 

اگر فقط از سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌کنید، این مقاله برای شما هم ارزشمند است، زیرا بسیاری از سیستم‌های مدیریت محتوا می‌توانند با استفاده از فریم ورک‌ها ایجاد شوند. برای مثال دروپال 8 مبتنی بر فریم‌ ورک Symfony ساخته شده و جوملا 3 از فریم‌ ورک CSS استفاده می‌کند.

فریم ورک (framework) چیست؟

هدف فریمورک این است که به طراحان و توسعه دهندگان اجازه دهد بر روی ایجاد ویژگی‌های منحصر به فرد برای پروژه‌هایشان تمرکز کنند و بسیاری از کدهای تکراری که در بیشتر برنامه‌ها مورد نیاز هستند را بازنویسی نکنند. همچنین فریم ورک‌ها کمک می‌کنند سرعت توسعه افزایش یافته، امنیت بالا رود و نیز توسعه پذیری کد بهبود می‌یابد. بنابراین یک فریم ورک به برنامه نویسان کمک می‌کند کدهای کمتری بنویسند و در زمان کمتر به نتیجه بهتر برسند.  فریمورک می‌تواند به عنوان یک قالب یا الگوی پیش ساخته در نظر گرفته شود که بیشتر ویژگی‌های معمول و تکراری را مدیریت می‌کند. در نتیجه، برخلاف سیستم مدیریت محتوا، یک فریم ورک احتمالا یک رابط کاربری نخواهد داشت (اگر چه همیشه اینطور نیست، زیرا Django یک رابط administration فراهم می‌کند). اکثر فعالیت‌ توسط نوشتن کد و تعامل با بخش‌های مختلف فریم ورک از طریق کد انجام خواهد شد. یادگیری اغلب فریم‌ورک‌ها طول می‌کشد، اما هنگامی که با آنها آشنا شدید، باید زمان پیشرفت خود را بالاتر ببرید.


معرفی خدمات مستر وب: طراحی سایت با کدنویسی اختصاصی


چه زمانی باید از یک فریم ورک استفاده کرد؟

می‌توانید نیاز به فریم ورک را بر اساس دو موضوع گسترده بسنجید:

 • سطح سفارشی‌سازی که شما نیاز دارید؛ یک روش خوب برای توضیح این است که از یک مثال استفاده کنیم. شما در حال راه‌اندازی یک شرکت به نام شرکت AA با حدود 40 کارمند هستید. اخیرا مطالعه‌ای انجام داده‌اید که نشان می‌دهد که چگونه تعامل اجتماعی هم در محل کار و هم به صورت آنلاین می‌تواند باعث ایجاد نوآوری در شرکت شما شود. شما می‌خواهید این ایده را به کار بگیرید اما احساس می‌کنید که با استفاده از یک ابزار عمومی مانند فیسبوک یا توییتر نمی‌توانید راه حل داشتن یک شبکه اجتماعی خصوصی و سفارشی را در میان کارمندان خود اداره کنید. همچنین پلاگین‌های در دسترس را برای سیستم مدیریت محتوا (CMS) ارزیابی کرده‌اید؛ اما هیچ کدام از آنها طرح‌بندی و تعامل دلخواه را به طور کامل از ابزار اجتماعی شما ندارند. بنابراین باید یک پیشرفت معمول (سفارشی) را برای انجام این پروژه در نظر بگیرید. همانطور که می‌بینید مثال بالا نشان می‌دهد که هر چه میزان سفارشی‌سازی بیشتر شود بیشتر احتمال دارد که از یک فریم ورک استفاده کنید. با این حال این امر بستگی به نکته دوم دارد:
 • توسعه دهندگانی که استخدام کرده‌اید؛ در صورتی که قصد ندارید کار پیشرفت را خودتان انجام دهید، احتمالا می‌خواهید یک تیم توسعه دهنده (یا فریلنسر؛ بسته به اندازه پروژه) برای انجام کار استخدام کنید. اگرچه بسیاری از توسعه دهندگان از فریم‌ورک‌های در دسترس رایگان و منبع باز استفاد می‌کنند، برخی از آنها ترجیح می‌دهند از فریم ورک‌های داخلی سفارشی خود استفاده کنند و برخی از آنها مایل به استفاده از فریم‌ورک نیستند. همانند بسیاری از جوامع که نظراتشان را بیان می‌کنند، جامعه برنامه نویس بسیاری از جنبه‌ها از جمله زبان واقعی مورد استفاده، الگوی طراحی، نحوه نوشتن کد و البته جنبه‌های متعدد در مورد استفاده از چارچوب‌ها را انجام می‌دهد. 

معرفی خدمات مستر وب: سئو سایت


5 مزیت استفاده از فریم ورک

 • منبع باز (Open-source): بیشتر فریم‌ورک‌های معروف در بسیاری از زبان‌ها منبع باز (یا برای استفاده رایگان) هستند. آنها همچنین دارای مجوزی هستند که محدود کننده نیست و به شما اجازه می‌دهد با استفاده از چنین فریم‌ورک‌هایی محصولات تجاری را بسازید.
 • مستندسازی و پشتیبانی: اگر چه این امر می‌تواند متفاوت باشد (در صورتی که زبان مورد استفاده محبوب باشد و از فریم ورک، بسیاری از توسعه دهندگان استفاده کنند)؛ می‌توانید انتظار داشته باشید که فریم ورک یا دارای مستندسازی خوب یا پشتیبانی خوب و یا هر دوی آنها همزمان است. لازم به ذکر است که «پشتیبانی خوب» برخی اوقات یک موضوع ذهنی است. به طور معمول، هر فریم ورک معمولا همراه با اسناد و مدارک است، دارای یک تیم پشتیبانی یا جوامع انجمن‌های بزرگ است که می‌توانید پاسخ‌های سریع دریافت کنید، اما این امر نیز بستگی به سطح فعالیت در فریم ورک دارد؛ چنانچه یک فریم ورک مانند Ruby on Rails با یک جامعه بسیار بزرگ نشان می‌دهد که به دلیل ماهیت خوشایند آن و همچنین پشتیبانی خوب مشهور شده است.
 • کارایی: این مزیت می‌تواند به عنوان مهمترین دلیل اینکه چرا فریم ورک وجود دارد در نظر گرفته شود. آنها نیاز به نوشتن بسیاری از کد تکراری که در بسیاری از اپلیکیشن‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند را ندارند. اینها برای مثال شامل سیستم‌های کامنت گذاری و احراز هویت کاربر می‌شود. به طور متوسط، (در صورتی که دانش کافی با استفاده از فریم‌ورک مشخص داشته باشید) می‌توانید انتظار داشته باشید که پروژه را در زمان بسیار کوتاهی ایجاد کنید نسبت به زمانیکه با استفاده از نوشتن کد بدون فریم‌ورک اینکار را انجام دهید.
 •  امنیت: به طور معمول، یک فریم ورک با استفاده از بسیاری از توسعه دهندگان مختلف توسعه یافته و آزمایش شده است. این امر بسیار خوب است که بسیاری از خطرهای امنیتی در هنگام ساخت فریم ورک مورد بررسی و آزمایش قرار می‌گیرند. همچنین خطرهای امنیتی جدید می‌توانند یافت شده و به سرعت رفع شوند. بنابراین اگر خطری امنیتی یافتید، می‌توانید به وبسایت فریم ورک رفته و تیم آن می‌توانند مشکل را رفع کنند.
 • قابلیت ادغام پذیری: اگر شما تقریبا هر نوع اپلیکیشن (از جمله وبسایت) را ایجاد می‌کنید و می‌خواهید برخی از داده‌ها را ذخیره کنید، به طور معمول از یک دیتابیس استفاده خواهید کرد. درست مانند یک دیتابیس، بسیاری از ابزارهای دیگری نیز وجود دارد که به توسعه وب مرتبط است. بسیاری از فریم ورک‌ها به راحتی با این ابزارها لینک شده و با آنها ارتباط برقرار می‌کنند.

 • مطالعه بیشتر: پلتفرم چیست؟


  5 مورد از معایب استفاده از یک فریم‌ورک

 • محدودیت: به طور کلی، قادر به انجام تقریبا هیچ چیز با یک فریم‌ورک واحد نخواهید بود. همه آنها به نوعی محدود شده‌اند؛ از پارادایم‌های برنامه‌نویسی تا طراحی‌های دیتابیس و هر چیزی که در بین آنهاست. بنابراین رفتار اصلی فریم‌ورک نمی‌تواند تغییر کند، به این معنی که وقتی از یک فریم ورک استفاده می‌کنید، شما مجبور هستید که به محدودیت های آن احترام بگذارید و به همان شیوه ای که مورد نیاز است کار کنید. اطمینان حاصل کنید که یک چارچوب مناسب برای نیازهای شما را انتخاب کنید. یک راه خوب برای کار کردن این است که ببینید چه فریم ورکی توسط توسعه دهندگان دیگر در جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به این دلیل که این امر به شما یک ایده از آنچه که می‌توانید به دست آورید می‌دهد.
 • عملکرد: با محبوبیت ساختار MVC فریم ورک‌های client-side جاوا اسکریپت مانند AngularJS، EmberJS و BackboneJS که از سال 2012 رشد داشته، عملکرد می‌تواند به عنوان یک فاکتور در نظر گرفته شود. به عنوان مثال هنگامی که در اپلیکیشنی از فریم ورک در جاوا اسکریپت به عنوان ابزار ساخت برنامه استفاده می‌شود، عملکرد کاهش می‌یابد. در حالیکه ممکن است تأثیر بارگذاری یک فایل js فریم ورک فشرده 75 کیلو بایتی را بر روی کامپیوتر خود احساس نکنید (با سرعت بالا)، اما این فایل js مطمئنا برای کاربران موبایلی تأثیر قابل توجهی خواهد داشت (که ممکن است سرعت پایینی بر روی تلفن‌های هوشمند یا تبلت‌ها داشته باشند).
 • گرایش یادگیری: به نظر این مسئله مهم است؛ در صورتی که شما از یک فریم ورک استفاده می‌کنید و خیلی کم در مورد زبان آن می‌دانید، بنابراین شما فریم‌ورک و نه زبان آن را یاد خواهید گرفت. به عنوان مثال اگر jQuery را می‌انید بدان معنا نیست که شما جاوا اسکریپت را می‌دانید زیرا این کد متفاوت از روش کد جاوا اسکریپت است. به عبارت دیگر؛ اگر تصمیم دارید که چگونگی استفاده از هر فریم ورک را از زبان برنامه‌نویسی که با آن آشنا هستید، یاد بگیرید شانس این است که آنچه را که یاد می‌گیرید تا حدودی متفاوت با زبان خودتان خواهد بود. این امر به خاطر این واقعیت است که بسیاری از آن وظایف تکراری در کارکردهای سفارشی و دیگر بخش‌ها ایجاد شده است، به همین دلیل است که شما چیزهایی را یاد می‌گیرید که ممکن است در درس های زبان شما وجود نداشته باشد. به غیر از این، همچنین بسیاری از چیزهایی یاد می‌گیرید که ممکن است در هنگام استفاده از فریم ورک در زندگی واقعی بی‌ربط باشد؛ اما لازم است چگونگی کار فریم ورک را درک کنید.
 • منحنی یادگیری شیب‌دار: اگرچه این مورد همیشه نیست، اکثر فریم ورک‌ها می‌توانند یادگیری آنها مشکل و حتی سخت‌تر از استاد شدن باشد. پس از تحقیقات ساده در مورد این موضوع، استاد دانشگاه می‌گوید که حدود 2 سال (در صورت اشنا نبودن با برنامه نویسی) برای آشنایی و راحتی استفاده از یک زبان (Ruby) همراه با یک فریم ورک (Rails) طول می‌کشد. این ممکن است در مورد خودآموزی یا داشتن سالها تجربه برنامه‌نویسی صادق نباشد، اما می‌توان گفت حتی اگر با تجربه باشید، حداقل 3 تا 6 ماه نیاز خواهد بود که برای استفاده از هر فریم‌ورک (بر اساس یادگیری و تمرین مداوم) اعتماد به نفس و اطمینان حاصل کنید.
 • هزینه: فریم ورک‌ها نیز به آزمایش و تجربه بیشتر برای توسعه نسبت به سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) نیاز دارند. در نتیجه می‌تواند هزینه‌های بیشتری را برای استخدام توسعه دهندگان قابل اعتماد فریم ورک نسبت به توسعه دهندگان سیستم مدیریت محتوا (CMS) داشته باشند. بر اساس تجربه، متوسط پروژه‌ای که بایک فریم ورک ساخته می‌شود، پر هزینه‌تر نسبت به پروژه مشابه ساخته شده با سیستم مدیریت محتوا می‌باشد.

 • مطالعه بیشتر: سئو جاوا اسکریپت


  اگر چه در مورد معایب فریم ورک گفته شد، اما مزایای فریم ورک بر معایب آن ارجحیت دارد. زیرا استفاده از فریم ورک باعث کاهش زمان توسعه و افزیش قابلیت توسعه پذیری در هنگام برنامه نویسی و طراحی سایت می‌شود که دارای اهمیت زیادی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فریم ورک مقاله زیر را دنبال کنید:

  آیا شما هیچ وبسایتی را با استفاده از یک فریم ورک به جای استفاده از سیستم مدیریت محتوا ایجاد کرده‌اید؟ چه مزایا و معایبی استفاده از یک فریم ورک برای شما داشته است؟ هر گونه تجربه خود را در بخش نظرات مستر وب با ما به اشتراک بگذارید.

  فریم‌ ورک چیست؟ بررسی مزایا و معایب کار با framework