تهیه نسخه پشتیبان و بک آپ وب سایت

تهیه نسخه پشتیبان و بک آپ وب سایت

در صورتی که وب سایت شما بر روی سرور هاست شما به دلیلی پاک شده باشد چه کاری انجام می دهید؟ در صورتی که آخرین نسخه از سایت خود را نداشته باشید سایت شما دچار زیان فراوانی می شود. این موردی می باشد که برای من اتفاق افتاده و سعی نموده ام روش های برای تهیه نشخه پشتیبان از وب سایت برای شما بیان نمایم.

چرا تهیه فایل بک آپ یا پشتیبان از سایت مهم است

5 دلیل وجود دارد که تایید می نمایید می بایست نسخه پشتیبان از سایت تهیه نمایید

1. در صورتی که سرور وب هاست شما مسئولیت تهیه فایل پشتیبان سایت را به عهده نمی گیرد
برخی سرورها فایل های شما را بک آپ نمی گیرند. برخی از سرورها فایل ها را برای امنیت خود بک آپ می گیرند و به مشتری خود ارائه نمی نماید.

2. در صورتی که سایت شما دائم در حال تغییر است
در صورتی که سایت خود را بر روی کامپیوتر خود طراحی نموده اید و بر روی سرور بارگذاری نموده اید و سایت در اثر فعالیت کاربران تغییراتی نموده است

3. داشتم آخرین نسخه از سایت به شما امکان بازگشت می دهد
در صورتی که وب سایت شما دچار مشکلی شد می توانید سایت خود را سریعا به حالت قبلی باز گردانید

4. راحت کردن خیال خود
با تهیه فایل پشتیبان از وب سایت خود خیال خود را راحت می نمایید که در صورتی که سایت شما دچار مشکل شد می توانید سایت را به حالت اولیه باز گردانید

5. دفاع در برابر ویروس ها
وب هاست ها نرم افزار اسکنر بر روی سرور معمولا ندارند. بنابراین در صورتی که سایت شما ویروسی شد می توانید سایت ویروسی شده را از روی سرور پاک نمایید و نسخه پشتیبان را بارگذاری نمایید

روش های بک آپ گیری

1. بک آپ گیری به صورت دستی

در این روش فایل ها را توسط نرم افزار ftp دانلود نموده و سپس دیتابیس را از سرور دانلود می نمایید.

2. تهیه فایل پشتیبان توسط cpanel

با ورود به cpanel وارد بخش backup شوید و فایل های بک آپ موجود را دانلود نمایید. شما همچنین می توانید فایل پشتیبان را بر روی سرور ذخیره نمایید ولی انجام این کار صحیح نیست زیرا ممکن است سرور شما به صورت کامل دچار مشکل شود

3. بک آپ گیری بر روی فضاهای آنلاین

سرورهایی وجود دارند که به شما امکان ذخیره فایل ها را به صورت آنلاین می دهند می توانید سایت خود را بر روی این سرویس ها ذخیره نمایید. چند مورد از سایت ها رو بررسی کردم این دو تا سایت عملکرد بهتری دارند:

www.mediafire.com با قابلیت انتقال از آدرس و http://bitshare.com با قابلیت ftp

4. سایت های بک آپ گیری اتوماتیک

سایت هایی وجود دارند که سایت شما را به صورت دوره ای روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه بک آپ می گیرند می توانید با استفاده از این سایت ها کار خود را راحت نمایید. زیرا این سایت ها به صورت اتوماتیک این کار را انجام می دهند. در زیر سه سایت را برای شما آورده ام:

Backup Machine: به شما امکان تهیه نسخه پشتیبان از سایت به صورت رایگان را می دهد که می توانید دیتابیس و سایت را به صورت جداگانه و اتوماتیک دانلود نمایید.

Codeguard: زمانی که در سایت شما تغییر امنیتی به وجود آمد این سایت به شما هشدار می دهد, CodeGuard به شما قابلیت بک آپ گیری دستی و اتوماتیک را می دهد.

Dropmysite: یک سایت دیگر بک آپ گیری که از طریق ftp به سایت متصل می شود و سایت را دانلود می نماید. این سیستم در هر بار تهیه نسخه پشتیبان از سایت را دوباره دانلود می نماید.

تهیه نسخه پشتیبان و بک آپ وب سایت