روشهای سازگاری وب سایت برای معلولین

روشهای سازگاری وب سایت برای معلولین

مدتیه بحث طراحی فراگیر وب داغ شده، به خصوص تو صنایع فناوری و خلاقیت. ما هم به عنوان مشاوران دیجیتال تو کارمون باید برای کاربرهای دیجیتال یه تجربه خوبی بوجود بیاریم و این کارو یا از طریق ارائه خدمات انجام میدیم و یا تولید محصول. اگه ما نتونیم به همه مردم امکان دسترسی برابر به امور دیجیتالی فراهم کنیم، هم ما کارمونو از دست میدیم و هم کاربرمون امکان تجربه خلاقیتهایی رو که طراحی شده­اند از دست میده.
اکثر کاری که ما در روز انجام میدیم دیجیتالیه – از سرچ­های گوگل گرفته تا خرید کالا و حتی استفاده ساده از وایفای – و روزبروز طراحی فراگیر داره مهمتر و ارائه طراحی فراگیری که به تجربه مشتری توجه داشته باشه چالش برانگیزتر میشه. هدف اصلی برندها و شرکتهای دیجیتالی که برندها باهاشون همکاری میکنن، ارائه خدمات یا محصولاتی است که برای همه مردم، از جمله معلولان، دسترس پذیر باشه.
از طرف دیگه اگه یه سایت عمومی که مال یه شرکتی باشه برای مردم معلول در دسترس نباشه – چه از نظر سمعی، بصری یا فیزیکی – میتونه موانع و پیامدهای مهمی بوجود بیاره. میدونستید تو امریکا اگه سایت یه شرکتی برای افراد معلول امکان دسترسی بوجود نیاره، تحت پیگرد قانونی قرار میگیره؟
سال 94 تحقیقات نشون داده که افراد معلول بیشتر از طریق گوشی­های همراهشون به اینترنت وصل میشدند. سال پیش هم که برای اولین بار، استفاده از موبایل و تبلت برای دسترسی به اینترنت بر کامپیوتر های میزی پیشی گرفت و این گرایش داره روزبروز هم بیشتر از قبل میشه.
در همین راستا، توجه به دسترسی معلولین به سمت اپلیکیشنهای موبایلی رفته. در حالی که میبینیم واقعا تعداد اپلیکیشنهایی که برای معلولین هماهنگ و مناسب سازی شده­اند انگشت شمارند و این نشون میده که سازندگان این برنامه ها باید به فکر باشند و این معضل رو حل کنند.
توجه به دسترس پذیری از اونجایی که امکان تجربه اینترنت رو برای جمعیت کثیری از مردم فراهم میکنه اهمیت بالایی داره. به جز این، گوگل هم به سایتهایی که ساختاری بهینه شده برای معلولان داشته باشند رتبه های بهتری میده.
اینجا 7 تا از روشهای سازگار کردن وب سایت برای معلولان رو آموزش میدیم:

مسیریابی سایت ساده باشه تا کاربر در هر لحظه بدونه کجاست

تعداد زیادی از کاربرهای معلول از فناوری­های کمکی برای لمس و حرکت روی سایت به بالا و پایین و چپ و راست استفاده میکنند. بنابراین باید همه عملکردهای سایت از طریق کیبورد در دسترس باشند.

تگهای HTML برای عناصر کاربردی

قالبهای صفحه باید تگ های توصیفی HTML داشته باشند و برای کاربرها تمام عناصر رو توضیح بدن.
برای تصاویر، فیلمها، قسمتهای مختلف قالب و غیره از آلت-تگ­های دقیق استفاده کنید.
در هر صفحه امکان سرچ جهانی فراهم کنید تا کاربر بتونه محتوای خاصی رو که مد نظر داره پیدا کنه.
مسیریابی جایگزین برای سایتهایی که در فهرست های فرعیشون اثر شناور دارند در نظر گرفته بشه.

از رنگهای مناسبی استفاده کنید تا خوندن محتوا برای کاربران راحت بشه

بهتره برای انتقال معنی فقط روی رنگ تکیه نکنید. اکثر افرادی که معلولیتی دارند، فونت و رنگ رو روی مرورگرهاشون تنظیم کردند، یعنی سایتتون باید طوری طراحی بشه که با تنظیمات شخصی سازی شده کاربر هماهنگ بشه.

توجه به دستورالعمل­های توسعه دهنده­ها برای دسترس پذیری محتوای وب

یکی رو از تیم توسعه­تون انتخاب کنید که با دسترسی های الزامی سایت برای معلولان آشنایی داشته باشه و مسئولیت سازگاری سایتتونو به عهده بگیره. اینطوری دسترسی سایتتون یا اپلیکیشنتون انجام میشه و میتونید از خطرات احتمالی پیشگیری کنید.

توصیفات صوتی و نوشتن شرح تصاویر

برای فیلمها باید اطلاعات توصیفی بنویسید و اینها باید در تمام متون alt یا شرحی که بر تصاویر مینویسید قابل رؤیت باشند تا افراد کم شنوا و ناشنوا بتونن مطالب رو بخونن.

ارائه مستندات

علاوه بر PDF، سندهاتونو با فرمت مبتنی بر متن جایگزین آماده کنید تا کاربر بتونه قبل از تعامل با سند، محتوا رو ببینه.

تضمین کیفیت

از یه گروه افراد معلول بخواهید فناوریهای کمکی محبوب رو تست کنند تا کیفیت اپلیکیشن و وب سایتتون تضمین بشه.
طراحی برای دسترسی پذیر بودن وب سایت ممکنه خیلی کار سختی باشه چون انواع و اقسام معلولیتها وجود داره اما بخاطر داشته باشید که همه آدمها حق دارن بهشون خدمت رسانی بشه.
بهترین طراحی، طراحی فراگیر یا همه گیره.

روشهای سازگاری وب سایت برای معلولین