زبان‌های برنامه‌نویسی سایت کدامند؟

زبان‌های برنامه‌نویسی سایت کدامند؟

زمانی حرف از زبان‌های طراحی وب زده می‌شد همه به یاد HTML می‌افتادند، زبانی عمومی که تقریباً در همه سایت‌ها به کار رفته بود. اما امروزه زبان‌های برنامه‌نویسی سایت متنوعی وجود دارد که توسعه‌دهندگان وب از آن‌ها کمک می‌گیرند. البته HTML هنوز محبوبیت بالایی در بین برنامه نویسان وب دارد، اما زبان‌های پیشرفته‌تری مثل جاوا، جاوا اسکریپت، C# و… امکانات حرفه‌ای‌تری را برای سایت‌ها فراهم کرده‌اند. این تنوع، انتخاب یکی از آن‌ها برای یادگیری یا استفاده برای طراحی سایت اختصاصی کسب‌وکارها را سخت کرده است. از این‌رو در این مقاله از وی 24 به بررسی و مقایسه زبان‌های برنامه‌نویسی سایت پرداخته‌ایم. اگر شما هم به دنبال آشنایی کلی زبان‌های طراحی وب‌سایت هستید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

انواع زبان‌های برنامه‌نویسی سایت

زبان‌های برنامه‌نویسی برای طراحی سایت را به‌طورکلی به دو دسته زبان‌های سمت کلاینت و زبان‌های سمت سرور تقسیم‌بندی می‌کنند. نام‌های دیگری که برای این دو نوع زبان به کار می‌روند، زبان‌های بک اند و فرانت اند است. تفاوت این دو نوع زبان در نقشی است که برای سایت ایفا می‌کنند. به‌طورکلی زبان‌های سمت سرور برای برقراری ارتباط سایت با سرور آن و مدیریت درخواست‌ها به کار می‌رود. زبان‌های سمت کاربر هم برای برقراری ارتباط با کاربران و طراحی ظاهر سایت به کار می‌روند. البته برخی زبان‌ها می‌توانند برای هر دو منظور مورد استفاده قرار گیرند. در ادامه با این دو نوع زبان برنامه‌نویسی سایت بیشتر آشنا می‌شوید:

زبان‌های برنامه‌نویسی سمت کلاینت

زبان‌های برنامه‌نویسی سایت سمت کلاینت نوعی از زبان‌های برنامه‌نویسی هستند که در سمت کاربر، نه سمت سرور اجرا می‌شوند. درواقع این زبان‌ها توسط مرورگر سیستم کاربر خوانده و اجرا می‌شود. زبان سمت کلاینت می‌تواند جلوی برخی بارگذاری‌ها روی سرور سایت را گرفته و آن‌ها را روی مرورگر سیستم کاربر اجرا کند. بدین ترتیب این زبان‌ها امکان اجرای برنامه‌های وب را به شکلی سریع‌تر و پاسخگوتر فراهم می‌کند.

زبان‌های برنامه‌نویسی سمت کلاینت ایده اصلی شکل‌گیری HTML  پویا بودند. با استفاده از این زبان‌ها می‌توانید صفحات سایت را کدنویسی کنید، آن‌ها را به شکلی طراحی کنید که بر اساس ورودی کاربران یا شرایط محیطی مثل ساعت شبانه‌روز، محتوا یا ظاهرشان تغییر کند.

زبان‌های سمت کاربر با اجرا توسط مرورگر، صفحه وب را به‌عنوان خروجی نمایش می‌دهند. در استفاده از آن‌ها می‌توانید دستوراتی به کار ببرید که با کاربر تعامل برقرار کنند. یعنی در پاسخ به یک اقدام خاص کاربر مثل کلیک روی صفحه، فعالیت خاصی را انجام دهد. دستورهای این زبان‌ها برای اجراشدن نیازی به ارتباط با سرور سایت ندارند. به همین دلیل استفاده از آن‌ها باعث پایین آمدن زمان بارگذاری سایت و درواقع افزایش سرعت آن می‌شود.

مهم‌ترین مزیتی که زبان برنامه‌نویسی سایت سمت کلاینت ایجاد می‌کند، افزایش سرعت بارگذاری سایت است. همچنین امکان طراحی صفحات تعاملی و دردسترس‌بودن بسیاری از دستورات و زبان‌های آن به‌صورت رایگان از دیگر مزیت‌های این نوع برنامه‌نویسی وب است. البته این زبان‌ها ممکن است با مرورگرها به مشکل هم بربخورند. مثلاً درصورتی‌که مرورگر کاربر به‌روزرسانی نشده باشد ممکن است در اجرای برخی دستورات ناتوان باشد. همچنین برخی دستورات به خاطر مشکلات امنیتی، توسط مرورگرها مسدود می‌شوند.

ازآنجاکه زبان‌های سمت کلاینت نیازی به اجرای برنامه‌ای در سمت سرور ندارند، بین طراحان وبی که دسترسی به سرور سایت‌ها ندارند، محبوب هستند. البته این موضوع باعث شده زبان‌های برنامه‌نویسی برای سمت کلاینت مناسب باشند که قابلیت اجرا توسط همه مرورگرهای رایج را داشته باشند. در ادامه مهم‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی سایت در سمت کلاینت را بررسی می‌کنیم:

HTML

این زبان در سال 1989 توسط تیم برنزلی خالق وب برای انتشار داده‌ها معرفی شد. HTML درواقع یک‌زبان نشانه‌گذاری است اما رایج‌ترین زبان برنامه‌نویسی سایت در سمت کلاینت به شمار می‌رود. HTML مخفف عبارت HyperText Markup Language است. کلمه HyperText در این عبارت اشاره به صفحاتی دارد که حاوی هایپرلینک‌ها هستند، یعنی همان صفحات وب. منظور از زبان‌های نشانه‌گذاری، نوعی از زبان‌ها هستند که از تگ‌ها برای توصیف لایه‌ها و ساختار یک صفحه استفاده می‌کنند. درواقع باید گفت زبانی است که از تگ‌ها برای توصیف ساختار صفحات وب استفاده می‌کند.
تگ‌ها در این زبان همانند بلوک‌های ساختمانی به کار می‌روند. آن‌ها به مرورگر کاربر می‌گویند محتوای صفحات را چگونه نمایش دهند. همچنین لایه‌های مختلف یک صفحه را مشخص می‌کنند. المان‌های HTML مشخص می‌کنند که مثلاً چند جمله از متن یک پاراگراف را تشکیل می‌دهند. یا قسمتی از متن که داخل یک تگ قرار دارد باید به‌صورت بولدشده نمایش داده شود. علاوه بر این می‌توان با استفاده از تگ‌های HTML ویژگی‌هایی به صفحات اضافه کرد که زیبایی بیشتری به آن‌ها می‌دهد. همچنین HTML را باید یکی از زبان‌های ساده برای یادگیری دانست.


طراحی سایت فروشگاهی اختصاصی توسط تیم مستر وب 


XHTML

XHTML یک نسخه ارتقا یافته از HTML است که استاندارها و روش‌های لازم برای نوشتن کدهای HTML را مشخص کرده است. ایده اصلی شکل‌گیری XHTML این است که برنامه نویسان وب در سراسر دنیا از تگ‌ها و تکنیک‌های استاندارد یکسانی برای طراحی صفحات وب استفاده کنند. به‌طوری‌که صفحات در همه مرورگرها و همه دستگاه‌های هوشمند قابل‌نمایش باشد.
 

Css

CSS زبانی است که امکان افزودن عناصر زیبایی‌شناسی به صفحات وب را فراهم می‌کند. یک المان استایل CSS در صفحه وب همه ویژگی‌های آن ازجمله رنگ، فونت، استایل تصاویر، اندازه فونت‌ها، استایل فونت‌ها، بردارها و استایل بردارها و.. را مشخص می‌کند. CSS از سال 1996 ابداع شد و تا امروز مرتب در حال تغییر و توسعه بوده است. این زبان سه سطح برای المان‌های هر صفحه در نظر می‌گیرد. در بین این سطوح، سطوح پایین‌تر می‌توانند سطوح بالاتر را نادیده بگیرند. سطوح این زبان شامل موارد زیر است:

  • Style Sheet خارجی: وقتی می‌خواهیم کل سایت از یک استایل ثابت برخوردار باشد، از این نوع استایل شیت استفاده می‌کنیم. با استفاده از این روش دیگر نیازی نیست برای هرکدام از صفحات سایت به‌صورت مستقل، استایل تعریف کنید. بلکه یک فایل CSS تعریف می‌کنید و همه صفحات را به آن ارجاع می‌دهید. این روش باعث می‌شود کل سایت یک سبک ثابت و مشخص داشته باشد.
  • Style Sheet داخلی: وقتی می‌خواهیم یک صفحه از سایت، استایل متمایزی داشته باشد از این نوع استایل شیت استفاده می‌کنیم. کد CSS در چنین صفحه‌ای در داخل تگ style  قرار می‌گیرد. این سطح هنگام اجرا نسبت به سطح قبلی تقدم دارد.
  • استایل داخل خطی: این استایل تنها برای یک المان HTML در یک صفحه سایت به کار می‌رود. استایل داخل خطی هنگام اجرا نسبت به دو استایل قبلی تقدم دارد. البته با استفاده از این استایل، حفظ ثبات طراحی سایت سخت می‌شود. به همین دلیل بهتر است کمتر از آن استفاده کنید.

جاوا اسکریپت

امروزه جاوا اسکریپت یکی از پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌نویسی سایت است. به‌طوری‌که حدود 97 درصد سایت‌ها از آن استفاده می‌کنند. فایرفاکس، کروم، اپرا، مایکروسافت ادج، سافاری و دیگر مرورگرهای معروف وب از این زبان پشتیبانی می‌کنند. با استفاده از زبان جاوا اسکریپت می‌توانید اجزایی مثل دکمه‌ها، منوها، باکس متن و… را به صورتی تعاملی در صفحه ایجاد کنید. همچنین اگر لازم به ردگیری برخی رفتارهای کاربران مثل حرکت موس روی یک قسمت صفحه دارید، جاوا اسکریپت مدیریت این رفتارها را برای شما بسیار راحت‌تر می‌کند.
البته توجه داشته باشید، زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت با زبان برنامه‌نویسی جاوا یکسان نیست. اساساً جاوا یک زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا است، درحالی‌که جاوا اسکریپت این‌گونه نیست. یک نکته مثبت درمورد جاوا اسکریپت این است که کتابخانه‌ها و فریم ورک‌های آن در هر لحظه در اختیارتان قرار دارد.

زبان Jquery

فریمورک جی کوئری یکی از فریم ورک‌های محبوب، پرطرفدار و کم حجم جاوا اسکریپ در مرورگر فایرفاکس است که درسال 2006 این زبان را معرفی کرد.
زبان جی کوئری کاملا رایگان است و تحت دو پروانه gpl و mtl توسعه می‌یابد. جی کوئری برای کنترل عناصر صفحات وب دارای توابع بسیار زیاد و همچنین پلاگین‌های متعدد و پرکاربرد است .

پیش از بحث درباره برنامه‌نویسی سمت سرور ابتدا باید با سه مفاهیم زیر آشنا شویم :

هاست: به فضایی اطلاق می‌شود که تمام فایل‌های وبگاه ما بر روی آن قرار دارد.

سرور: کامپیوتری است که کاربران در صورت اتصال به اینترنت می‌توانند به اطلاعات روی آن دسترسی پیدا کنند.

وب سرور: یک نرم‌افزار کامپیوتری است که درخواست‌های کاربران را از طریق پروتکل‌هایی نظیر http را که بوسیله مرورگر ارسال می‌شود، دریافت می‌کند صفحه درخواستی را یافت می‌کند و در نهایت صفحه وب یافته شده را ازطریق شبکه به مرورگر درخواست‌کننده می‌فرستد.
اغلب صفحات اینترنتی در دوران کودکی وب به شکل استاتیک بودند و برای تغییری کوچک در آن‌ها نیاز به مشقت فراوانی بود رفته رفته با گسترده شدن جامعه کاربران محتوا در وب صفحات اینترنتی بیش از پیش احتیاج به پویایی داشت و دیگر آن شیوه‌های سنتی پاسخگوی نیازهای گردانندگان وبگاه نبود.
اگر بخواهیم با بیانی ساده کارکرد زبان‌های سمت سرور را تشریح کنیم، باید بگوییم وبگاه‌هایی که صفحاتی پویا دارند و دائما در حال تغییر و تولید محتوا در صفحات هستند نیاز دارند این درخواست‌های خود را در قالب یک زبان به سرور انتقال دهند. به کمک این زبان‌ها سیستم‌ مدیریت محتوا به عنوان یک نرم‌افزار تحت وب تولید می‌شوند تا بتوانند این درخواست‌ها را برای گردانندگان وبگاه‌ها مدیریت کنند.

زبان‌های برنامه‌نویسی سایت سمت سرور

وقتی یک کاربر آدرس صفحه‌ای را در مرورگر خود وارد می‌کند یا روی یک لینک کلیک می‌کند، درواقع درخواستی برای مشاهده صفحه ارسال کرده است. پردازش این درخواست در سرور سایت انجام می‌شود و پاسخ آن به‌صورت یک فایل برای کاربر ارسال خواهد شد. پسوند این فایل می‌تواند یکی از موارد HTML، PHP، ASP، XML، DHTML و XHTML و… باشد.

دستوراتی که درخواست‌ها را در سرور پردازش می‌کنند، توسط زبان‌های برنامه‌نویسی سایت سمت سرور نوشته می‌شوند. این زبان‌ها می‌توانند با سیستم مدیریت پایگاه داده ارتباط برقرار کرده و درخواست‌ها را پاسخ دهند. درحالی‌که برنامه‌نویسی سمت کلاینت برای بهبود طراحی و عملکرد صفحه وب به کار می‌رود، زبان‌های برنامه‌نویسی سمت سرور برای مدیریت پاسخ به درخواست‌های مرورگر در سرور استفاده می‌شوند.

درواقع زبان سمت کلاینت برای طراحی رابط کاربری سایت، لایه‌های مختلف صفحه، منوها و… کاربرد دارد اما زبان سمت سرور اعتبارسنجی داده‌ها و درخواست‌ها را انجام می‌دهد، با پایگاه داده برای ذخیره‌سازی یا بازیابی اطلاعات ارتباط برقرار کرده و پاسخ مناسب را به درخواست ارائه‌شده توسط کاربر ارائه می‌کند. با استفاده از زبان‌های سمت سرور می‌توانید کاربران سایت را شناسایی کرده و پیشنهادهایی مطابق علایق و خریدهای قبلی‌شان به آن‌ها ارائه کنید.  

برای مثال بانک‌ها از زبان‌های سمت سرور برای ذخیره‌سازی اطلاعات کاربران استفاده می‌کنند و تنها به کاربران شناسایی‌شده اجازه نقل و انتقالات مالی را می‌دهند. همچنین سرویس‌های اینترنتی بزرگی مثل فیسبوک، توییتر و اینستاگرام زبان سمت سرور را برای ارائه مطالب و پست‌های موردعلاقه هر کاربر به کار می‌برند.
در ادامه مهم‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی سایت سمت سرور را بررسی می‌کنیم:

جاوا

جاوا یک زبان برنامه‌نویسی همه کاره است که از 20 سال پیش مورد استفاده قرار دارد. گفته می‌شود 35 درصد برنامه نویسان دنیا در سال 2021 از زبان جاوا استفاده کرده‌اند. جاوا را نباید تنها یک زبان برنامه‌نویسی جهانی دانست، بلکه یک آن را باید یک اکوسیستم یا پلتفرم همه کاره بدانید که فناوری‌های مختلف را با هم ترکیب کرده است. با استفاده از جاوا می‌توانید برنامه‌های مختلفی مثل نرم‌افزارهای کامپیوتری، اپلیکیشن‌های موبایلی و پرتال‌های بزرگ وب به کار ببرید.

جاوا زبانی ساده است که امکان مقیاس‌پذیری بالایی دارد و می‌توانید برنامه‌ها را ابتدا در مقیاسی کوچک در آن شبیه‌سازی کنید. همچنین قدرت پردازش همزمان بالایی دارد. این زبان جزو زبان‌های اپن سورس به شمار می‌آید که البته امنیت بالایی هم فراهم می‌کند. جاوا به خاطر مزیت‌هایی که دارد به‌عنوان زبان برنامه‌نویسی سایت‌های بزرگ مثل Airbnb، Uber، Pinterest و LinkedIn به کار رفته است.

تکنولوژی جاوا را می توان به سه گروه تقسیم کرد:

جاوا برای موبایل اپلیکیشن‌ها: این تکنولوژی بیشتر بانام j2me یا java 2mobility شناخته شده است و بیشتر برای مقابله با محدودیت‌های ساخت برنامه‌های کاربردی در دستگاه‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین دارای کتابخانه‌های بسیاری برای توسعه اپلیکیشن است مانند اپلیکیشن‌های تفلن همراه.

نگارش استاندارد جاوا : عنوانی که برای این تکنولوژی رواج یافته j2se است و مخفف عبارت java2platform standard edition است. به کمک این تکنولوژی که در توسعه برنامه‌های بسیار بزرگ و سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، برنامه نویسان این نسخه از جاوا قادر خواهند بود برنامه‌های عظیمی برای شبکه‌ها و حتی سرورها تولید کنند.

C#

C# یک زبان برنامه‌نویسی سایت سطح بالا است که در سال 2021 ابداع شد. برنامه نویسان می‌توانند با این زبان برنامه‌هایی بنویسند که مستقل از معماری پردازنده‌های کامپیوتری کار کند. C# زبانی از خانواده زبان‌های C است، این زبان شباهت زیادی به C++ دارد اما کدنویسی با آن راحت‌تر است. این زبان توسط مایکروسافت عرضه شده و به‌صورت مرتب هم به‌روزرسانی می‌شود و هم از پشتیبانی بالایی برخوردار است. البته ایراد C# این است که روی ویندوز تمرکز دارد. گرچه می‌توانید با ابزارهایی آن را برای برنامه نویسی وب و اندروید و.. هم به کار ببرید.

PHP

PHP در سال 1995 ارائه شد و تا امروز توانسته به جایگاه بالایی در بین زبان‌های برنامه‌نویسی سایت دست پیدا کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از 80 درصد سایت‌ها از این زبان استفاده کرده‌اند. از جمله سرویس‌هایی مثل ویکی پدیا، وردپرس، فیسبوک و پینترست از این زبان بهره برده‌اند. به خاطر توابع گسترده‌ای که زبان PHP دارد، امکانات متنوعی در اختیار برنامه نویسان قرار می‌دهد. با استفاده از آن می‌توانید جمع‌آوری داده، برنامه‌نویسی سمت سرور، ایجاد محتوای پویا و… انجام دهید. PHP همچنین با بسیاری از سیستم‌عامل‌ها مثل ویندوز، لینوکس، مک او اس و… هم‌خوانی دارد.

پایتون

پایتون هم یکی از زبان‌های محبوب برنامه‌نویسی است که تخمین زده می‌شود بیش از هشت میلیون برنامه‌نویس در دنیا از آن استفاده می‌کنند. این زبان بسیار ساده و سبک بوده و از برنامه‌نویسی شی‌گرا و توابع پشتیبانی می‌کند. همچنین جزو زبان‌های اپن سورس و پویا به شمار می‌آید. پایتون به‌طور گسترده‌ای برای برنامه‌نویسی وب، نرم‌افزارهای کامپیوتر، کار با پایگاه داده و طراحی رابط کاربری کاربرد دارد.

زبان Asp.net

این کلمه مخفف active sever page یا صفحات فعال تحت سرور است که نسخه اولیه این زبان تحت فریم ورک دات نت در سال 2002 توسط کمپانی مایکرو سافت برای تولید صفحات پویا معرفی شد و در حال حاضر به یکی از پرقدرترین زبان‌ها برای تولید اپلیکشین‌های وب مبدل شده است. اپلیکیشن‌های نوشته شده  با این زبان در سرورهای ویندوز قابل اجرا است و معمولا بانک اطلاعاتی آن‌ها همان sql server معروف است.

زبان Ruby

طراحی و توسعه زبان رابی به اواسط دهه 1990 برمی‌گردد. منتشرکننده این زبان فردی به نام یوکیهیرو ماتز ماتسوموتو بود . نسخه‌های متعددی ازاین زبان طی سال‌های متوالی توسعه یافت و نسخه پایدار آن در سال 2006 منتشر شد از محبوب ترین فریم ورک‌هایی که در چندسال اخیر برپایه این زبان توسعه یافته است می‌توان ruby on rails را نام برد که باشعار کشف بن‌بست شکنانه برای کاهش موانع ورود به برنامه‌نویسی شهرت دارد . الگوی طراحی برنامه‌های این فریم وروک برپایه mvc است.

دو زبان متداول برنامه نویسی سایت

همان‌طور که گفته شد HTML را باید متداول‌ترین زبان برنامه‌نویسی سایت دانست. تقریباً همه سایت‌ها از کد HTML در برنامه‌نویسی خود بهره برده‌اند. پس‌ازآن PHP و جاوا اسکریپت هم از زبان‌های متداول هستند.
مقایسه و انتخاب دو زبان و تکنولوژی خاص یعنی PHP و ASP.NET  بین کاربران توسعه دهنده نرم افزار بسیار شایع است و با طی شدن زمان تقریبا هر گروه بیشتر براساس سیاست شرکت هایی که در آن کار می کنند یکی از این تکنولوژی ها را به عنوان ابزار اصلی توسعه نرم افزار و سایتها انتخاب کرده است. زبان PHP با هدف نوشتن اسکریپتهای وب نوشته شد. در واقع هدف از پیچیدگیهای Perl و نوشتن CGI با زبانهایی مثل C بود. این زبان به ندرت پیشرفت کرد و بخصوص Open Source بودن آن باعث شد تسریع این حرکت شد.

در مرحله اول تعداد دستورات و توابع این زبان گسترش پیدا کرد و براحتی کارهای نسبت پیچیده ای (مثل کار با سوکتها یا تصاویر) با توابع این زبان قابل اجراست. همچنین از لحاظ معماری این زبان با پشتیبانی از شی گرایی پیشرفت مهم دیگری داشته است. پی اچ پی به طور کلی یکی از زبان های معمول برای نوشتن اسکریپت های اجرایی در محیط یونیکس ، لینوکس (هرچند که در ویندوز نیز به خوبی اجرا می شود) و کار با نرم افزار مدیریت بانک اطلاعات MySQL است. ASP.NET  نیز نسل جدیدی از ASP کلاسیک در بستر دات نت است و از این جهت پیشرفت بسیار زیادی نسبت به ASP کلاسیک شاهد هستیم.با ASP.NET و با وجود کتابخانه غنی توابع و کلاسهای دات نت تقریبا هر کاری در وب امکان پذیر است.

اگر چه مایکروسافت در معماری دات نت هدف اجرا در پلاتفرمها و سیستم عاملهای مختلف را مد نظر داشته است اما حداقل تاکنون میتوان دات نت را یک ابزار توسعه در سیستم عامل ویندوز دانست. البته پروژه هایی برای شبیه سازی و انتقال دات نت به محیط لینوکس نیز وجود دارد که مهمترین آنها پروژه Mono است که پیشرفت قابل توجهی داشته است.انتظار می رود در آینده نزدیک ASP.NET در هر سیستم عامل و پلاتفرمی قابل اجرا باشد.

پی اچ پی با هدف اولیه سادگی برای استفاده و یادگیری نوشته شده است و تاکنون نیز هدف را منظور کرده است بنابراین میتوان به سادگی گفت که یادگیری و استفاده از PHP ساده تر از ASP.NET حتی با وجود زبانی با سینتکس ساده VB.NET است.استفاده از ASP.NET نیازمند آشنایی با مفهوم اولیه شی گرایی و همچنین پیچیدگیهای خاص دات نت (مثل رویدادهای اجرای صفحات به جای اجرای خطی) است. در واقع یادگیری و استفاده از ASP کلاسیک ساده تر از ASP.NET و قابل قیاس با یادگیری PHP است.

طراحان وب سایت به دلیل سادگی استفاده و یادگیری PHP آنرا فرا میگیرند و برنامه نویسان حرفه ای و مهندسان نرم افزار هم علاقه بیشتر به دات نت و JAVA دارند. همچنین یک نکته قابل توجه در PHP وجود هزاران خط کد و اسکریپت آماده به زبان PHP است که تقریبا در هر زمینه ای وجود دارند (از کارهای ساده با بانک اطلاعاتی تا کار با تصاویر،سوکتها، وب سرویسها، XML و …)  البته کم کم در مورد دات نت نیز این قضیه در حال اتفاق است و سایتهایی که کدهای نمونه یا نرم افزارهای آماده با سورس ارائه میکنند در حال افزایش هستند.


بیشتر بخوانید: طراحی سایت با ASP.NET بهتر است یا PHP


بهترین زبان برنامه‌نویسی برای طراحی سایت کدام است؟

انتخاب بهترین زبان برنامه‌نویسی سایت کار ساده‌ای نیست. اگر به جنبه فنی موضوع نگاه کنید، هرکدام از زبان‌های برنامه‌نویسی سایت می‌توانند برای پروژه‌های مختلف به کار روند و نیازهای شما را برطرف کنند. اما اگر به جنبه اقتصادی موضوع نگاه کنید، تفاوت‌هایی وجود دارد.

برای مثال زبان‌های متداول و قدیمی جامعه گسترده‌تری از برنامه‌نویسان را شکل داده‌ و ابزارها و منابع یادگیری زیادی برای آن‌ها وجود دارد که کار کردن با آن‌ها را راحت کرده است. از این‌رو می‌توان گفت راحت‌ترین زبان برای طراحی سایت همان HTML است. زیرا به‌راحتی می‌توانید آن را یاد بگیرید.

اپن سورس بودن زبان برنامه‌نویسی از دیگر عواملی است که باید در انتخاب زبان موردتوجه قرار دهید.  زبان‌های برنامه‌نویسی سایت اپن سورس هم سرعت کار شما را بیشتر می‌کنند و هم باعث ارزان‌تر شدن پروژه‌ها می‌شوند. زیرا می‌توانید از کدهای موجود استفاده کنید بدون اینکه نیازی به نوشتن آن‌ها از نو باشد. همچنین فریم‌ورک‌ها و کتابخانه‌های رایگان زیادی هم در دسترستان قرار دارد.

علاوه بر این درصورتی‌که شما یک استارت‌آپ نوپا هستید و می‌خواهید در آینده کار خود را گسترش دهید، باید به سراغ یک زبان برنامه‌نویسی سایت مقیاس‌پذیر بروید. این زبان‌ها به شما امکان می‌دهند طراحی خود را در یک مقیاس کوچک‌تر آزمایش کرده و بعد در مقیاس اصلی اجرا کنید.

درنهایت باید بدانید نمی‌توان هیچ زبانی را به‌طورکلی مناسب همه پروژه‌ها دانست. هرکدام از زبان‌های برنامه‌نویسی طراحی سایت مزایا و معایب خاص خود را دارند. انتخاب هرکدام بستگی به نیازها و اهداف کسب‌وکار شما دارد. مثلاً اگر پروژه شما نیاز به‌سرعت بالایی دارد، بهتر است یک زبان سطح پایین استفاده کنید. یا اگر بودجه محدودی دارید، یک زبان اپن سورس و معروف استفاده کنید که منابع آن در دسترس باشد. همچنین اگر می‌خواهید یک پلتفرم اختصاصی طراحی کنید باید به سراغ زبان‌های اختصاصی پیشرفته بروید.

جمع‌بندی

امروزه زبان‌های برنامه‌نویسی وب‌سایت زیادی وجود دارد که هرکدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. برای سئو سایت فرقی ندارد که سایت شما به چه زبانی نوشته شده باشد. به‌طورکلی می‌توان زبان‌های طراحی سایت را به زبان‌های سمت سرور و زبان‌های سمت کلاینت تقسیم‌بندی کرد. درحالی‌که زبان‌های سمت سرور برای ایجاد ارتباط با سرور و پایگاه داده آن مورداستفاده قرار می‌گیرند، زبان‌های سمت کلاینت برای طراحی ظاهر و رابط کاربری سایت به کار می‌روند. برای برنامه‌نویسی هرکدام از این قسمت‌ها زبان‌های متنوعی وجود دارد که می‌توانید بر اساس عملکرد موردنیاز، بودجه و امکانات موردنظرتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

زبان‌های برنامه‌نویسی سایت کدامند؟