طراحی سایت سازگار با موبایل و یا موبایل اول

طراحی سایت سازگار با موبایل و یا موبایل اول

دیگه بیشتر شرکت های قدیمی سایتشونو با گوشی های تلفن همراه و تبلت وفق دادن. طرف صحبت ما با شرکت هایی که هنوز سایتشون با موبایل سازگار نیست. اگه شما هم جزء این دسته باشید حتما صدای اعتراض مشتری ها به گوشتون رسیده و مورد بمباران پیام های مخاطبانتون قرار گرفتید. وقتی نتونن با گوشی سایتتونو باز کنن حتما مشتری هاتونو از دست میدید. پس باید سایتتون با موبایل سازگار باشه.
همونقدر که این پیام های اسپم شما رو اذیت می کنه، اون ها هم از بابت سایت شما اذیت میشن. قبول دارید؟ پس سایتتون باید سازگار با موبایل باشه. قبول دارید؟
شاید قبول نداشته باشید. اجازه بدید یه قدم برگردم عقب و توضیح بدم که اصلا “سازگار با موبایل” یعنی چی. سازگار با موبایل یعنی یه سایت نسبت به اندازه صفحه نمایش وسیله کاربر واکنش نشون میده (عبارت طراحی واکنش گرا هم از همینجا گرفته شده) و محتوا رو طوری نشون میده که قابل مشاهده و هضم باشه. بیشتر مواقع، برای این کار، اول سایت رو برای صفحه نمایش های بزرگتر طراحی می کنن و بعد تعریف می کنن که برای صفحه های کوچیک تر چطور کوچیک بشه. بنابراین ورژن های موبایلی یه سایت از سایت والد مشتق میشه. میشد به این طراحی، طراحی دسکتاپ-اول، موبایل-دوم هم گفت.
میشه این کارو کرد اما به نظرتون اینطوری کاربرهای موبایل هم راحت میتونن وبگردی کنن؟ یه زمانی میتونستن، اما الآن دیگه نه. الآن 50% از ترافیک بیشتر سایت هایی که ما برای مشتری هامون طراحی می کنیم، از تلفن های همراه میان. حتی برای سایت های B2B هم این صادقه. و هرچی جلوتر میریم این درصد بیشتر میشه.
تو نمودارهایی که از تحلیل داده های سایت مشتری هامون نشون میده، کاملا مشخصه که از نیمه دوم سال 1393 ترافیک موبایل از ترافیک دسکتاپ بیشتر شده و تا اواخر 1394 با هم درگیر و کشمکش بودن تا اینکه از این زمان به بعد دیگه به طور قطع ترافیکی که از دستگاه های تلفن های همراه به سمت سایت ها سرازیر میشدن بیشتر از دسکتاپ ها بود. (ضمنا این نمودارها نشون میدن اسفند ماه که همه درگیر خرید هستن، بازدید سایت های فروشگاهی هم بالا میره).
بنابراین اگه دستگاه های تلفن همراه اولویت کاربرها هستن، چرا همه قالب ها برای صفحه نمایش های بزرگ طراح میشه و بعد اون قالب رو با صفحه نمایش های کوچیک تر سازگار می کنن؟ به نظرتون راه دیگه ای نیست؟ طراحی موبایل-اول بی معنیه؟
البته که نیست. اما بستگی به مخاطب داره. هر سایتی مخاطب های خاص خودشو داره و هیچ دو سایتی نیستن که دقیقا مخاطبانشون یکی باشه. ما طی همکاری که با شما داریم میتونیم متوجه بشیم که سایتتون از نظر مخاطب هدفتون جذابیت داره یا نه.
پس موضوع روشن شد. تو این عصر فناوری، سایت های سازگار با موبایل دیگه منسوخ شدند. همین الآن براتون اثبات کردم که باید یه طراحی موبایل-اول برای سایتتون آماده کنید که نه تنها با موبایل بلکه با همه دستگاه هایی که صفحه نمایش کوچیک دارن منطبق باشه (ساعت ها، اتومیبل ها و غیره). درسته که ما برای آینده برنامه ریختیم و سعی کردیم یه پیش بینی داشته باشیم، اما این پیش بینی ریشه در زمان حاضر داره و شما میتونید همین الآن با این برنامه به مخاطبانتون خدمات ارائه بدید و سایتتون همچنان روی لپتاپ و دسکتاپ به خوبی نمایش داده میشه.

طراحی سایت سازگار با موبایل و یا موبایل اول