عملیات اکتشاف در بازسازی سایت

عملیات اکتشاف در بازسازی سایت

موقع بازسازی سایتتون باید دقت کنید که محتواش، ساختاری کلیش، تصاویر و ویدئوهاش و چیزهای دیگه با کلیدواژه های مد نظرتون مرتبط بمونن و برای کاربرها و بازدیدکننده های سایتتون جذابیت داشته باشن. اگه قبل از بازسازی سایتتون به عملیات اکتشاف راه بندازید و ببینید دقیقا کدوم قسمتها رو و چطوری باید تغییر بدید. برای جمع آوری اطلاعات میتونید از روشهایی مثل card sorting، ارزیابی روش سئو، جمع آوری پرسشنامه از کاربرها، ارزیابی برندسازی و بازاریابی، قابلیت بنچمارک کردن و ارزیابی کامل محتوا استفاده کنید. میتونید با مصاحبه با سهامداران و/یا کاربرهای سایت هم اطلاعات به درد بخوری به دست بیارید. وقتی نیازهای خودتون و الگوهای رفتاری کاربرهای سایتتونو بشناسید، میتونید از بازسازی سایت به نتایج پایدارتر و ماندگارتری در حوزه بازاریابی دست پیدا کنید.
عملیات اکتشفاف باید 4 نکته مهمو مشخص کنه:
وقتی تحقیقات اولیه انجام شد، میتونید به کمک ابزارهای تجسمی مثل نمودار، جدول، گراف و یا نقشه برداری مسیر، اطلاعات سایتتونو تحلیل کنید. شاید طراح سایتتون هم برای اینکه بهتر بتونه انواع کاربرهای مختلف سایتتونو بشناسه و بدونه چه افرادی بیشتر از سایتتون بازدید می کنن، user personas (پروفایلی که مشخصات و ویژگیهای کاربرها رو توش مینویسن) درست کنه. حتی ممکنه یه آزمایش کاربر هم با نمونه اولیه (prototype) انجام بدن تا بتونن بهترین مسیر رو انتخاب کنن. باید به کمک این اطلاعات، سوالات زیر رو جواب داد:

 • یک کاربر به چه دلایلی به سایت شما میاد؟ آیا میخواد اطلاعات بیشتری کسب کنه یا سوال خاصی داشته و به دنبال جواب اون سوال وارد سایت شده؟
 • اطلاعات به راحتی روی سایت در دسترس بود یا کاربر از جستجو ناامید شد؟
 • جستجو روی چه نوع دستگاهی انجام شده بود (موبایل، کامپیوتر و غیره)؟
 • بیشتر بازدیدکننده های سایت از چه گروهی بودند (سن، منطقه جغرافیایی، حرفه و غیره) و آیا محتوای سایت به دردشون خورد؟
 • ادامه فرایند بازسازی سایت:
  وقتی اطلاعات جمع و تحلیل شد، طراح سایتتون میتونه یه جمع بندی داشته باشه و بهتون بهترین راههایی که برای فرایند بازسازی سایتتون مناسبه رو پیشنهاد بده. قدم بعدی توسعه محتوایی است که با سئوی کلیدواژه ها، بکارگیری شبکه های اجتماعی (که بخشی از بازاریابی و برندسازی شما خواهد بود)، درخواست برای اقدامها و ارتقاهای ساختار کلی و عملکردی سایت، همراه باشه. معمولا حین بازسازی سایت، همه میخوان سایت ارتقا یافته با گوشی های موبایل سازگار باشه. همونطور که میدونید نیمی از کاربران سایتها از گوشی های همراهشون به اینترنت وصل میشن.
  تلاش برای رسیدن به اهداف:
  طی عملیات اکتشاف باید با کمک یه سری ابزار مهم سعی کنید به اهدافتون برسید. اگه از روی برنامه پیش برید و مشکلات احتمالی رو پیش بینی کرده باشید، میتونید بهتر با مسائل روبرو بشید و مشکلات رو حل کنید. با ارزیابی های مستمر سایت میتونید اطمینان حاصل کنید که کاربرها میتونن از محتوای سایت بهره ببرن. آزمایش A/B، آنالتیک های گوگل، تحلیل نرخ کلیک و mouseflow  و مصاحبه با کاربران سایت، همه در صورتی که به طور منظم در سراسر عمر سایت مورد استفاده قرار بگیرند، مفید خواهند بود.

  عملیات اکتشاف در بازسازی سایت