چطور رتبه گوگل سایت را افزایش دهیم و ترافیک بیشتری بگیریم

چطور رتبه گوگل سایت را افزایش دهیم و ترافیک بیشتری بگیریم

رتبه و ظاهر سایت در گوگل بیشتر از هر چیز دیگه ای روی موفقیت سایت (یا شکستش) اثر میذاره. به علاوه رتبه گوگل علاوه بر سایت، روی همه کسب و کارتون اثر میذاره. اگه کسی که دنبال محصول یا خدمات شما میگرده، نتونه شما رو روی گوگل پیدا کنه، میره سراغ رقیبتون! همین الآن بهترین فرصته که دست به کار بشید و این مراحلی که تو این مقاله براتون میگیم رو دنبال کنید تا سایتتون بالاتر از سایت رقبا ظاهر بشه و بتونه ترافیک بیشتری بگیره.

 • مخاطب هدفتون رو تعریف کنید.

حتما فکر می کنید این دیگه مشخصه، اما خیلی از سایت ها نمیتونن به مشتری های ایده آلشون خدمات رسانی کنن. صفحه اول سایت و همه صفحه های داخلی رو بخونید تا مطمئن بشید که تمام صفحات برای این دسته از مخاطبان نوشته شدند. اگه مخاطب هدفتون شامل افرادی از گروه های مختلف یا با نیازهای مختلف میشه (احتمالا شرکتتون بخش های B2C و B2B داشته باشه)، برای هر دسته از کاربرها یه مسیر مجزا فراهم کنید و با جهت یابی های واضح، کاربرها رو به محتوای مرتبط به خودشون هدایت کنید.

 • مشخص کنید وقتی مخاطب هدف شما شرکت هایی مثل شما رو سرچ می کنه، دنبال چه مطالبیه؟

به خصوص باید مشخص کنید چه کلیدواژه ها و عبارت هایی رو گوگل می کنن؟ اگه اولین باره که میخواهید راجع به همچین چیزهایی تحقیق کنید، ابزار های مختلفی هستن که میتونن براتون داده های تحقیقتونو فراهم کنن، یکی از این ابزارها که کار کردن باهاش از بقیه راحتتره Google Trends اما محدودیت بُرد داره. به نظرتون رستوران ها و فروشگاه ها چطوری برای کارشون یه جای مناسب پیدا می کنن که مشتری براشون باشه. شما هم باید دقیقا همون کار رو بکنید. باید کلمه ای رو انتخاب کنید که سایتتون شانس رتبه گرفتن براش رو داشته باشه. سرچ های دیگه ای رو که به اهداف شما نزدیک ترن و باهاشون همخوانی دارن رو پیدا کنید. مثلا احتمالا نیازهای کسی که “ایده های معماری” سرچ می کنه از نیازهای کسی که “معمارهای نزدیک من” سرچ می کنه کاملا متفاوت باشه. همینطور کوکورانه دنبال عبارت های محبوب تر نباشید، فقط چیزهایی رو هدف بگیرید که به اهداف شما مربوط باشن. وقتی 5 تا 10 تا کلیدواژه انتخاب کردید، یه فایل اکسل باز کنید و کلیدواژه و رتبه فعلی سایتتون برای اون کلیدواژه ها رو توش وارد کنید. می تونید با استفاده از این فایل مقدار پیشرفتتون رو در طول زمان اندازه بگیرید.

 • محتوایی برای مخاطب هدف بنویسید که به عبارت هایی که معمولا سرچ می کند نزدیک باشد.

ما چند سال پیش برای یکی از مشتری ها در این رابطه یه کاری انجام دادیم که مثال خوبی از این مورده: وقتی داشتیم برای این مشتری سئو انجام میدادیم فهمیدیم خیلی از مشتری هاشون که همیشه به سایتشون سر میزدن، انواع و اقسام عبارت های “خانه فروشی” رو هم سرچ می کنن. یکی از این عبارت ها “خانه فروشی تهران” بود. برای همین ما یه پست با این محتوا نوشتیم و برای این عبارت بهینه اش کردیم. بعد از چند ماه، این پست شروع کرد به ترافیک گرفتن از گوگل و موتورهای جستجوی دیگه. الآن سایت این مشتری به لطف این پست، سالی صدها نفر بازدیدکننده میگیره. حالا اینو با این همه پستی که هر ماه نوشته میشه مقایسه کنید. اگه همه پست ها همینطور باشن خیلی سریع میتونید به سود بزرگی برسید.

 • تکرار کنید و تکرار کنید

تولید محتوا یه کاری نیست که یک بار انجامش بدید و تموم بشه. اگه واقعا میخواهید ترافیک بیشتری از موتورهای جستجو بگیرید، باید به طور منظم سایتتونو بروز کنید. چقدر کافیه؟ ما بهتون توصیه می کنیم حداقل ماهی یه آپدیت داشته باشید، اما هرچی بیشتر باشه بهتره. اینم مثل بقیه چیزها، هر چی بیشتر تلاش کنید، بیشتر از رقباتون جلو میفتید و به نتایج بهتری میرسید. هفته ای 2-3 تا مطلب نوشتن خیلی هم سخت نیست.

 • تقویم کاری بسازید و مسئولیت ها رو مشخص کنید.

احتمالا هنوز هم تو فکر مورد شماره 4 هستید…بروزرسانی سایت خودش کلی کار میبره. اگه میخواهید کارها راحت پیش بره باید کار رو ساده کنید و مطمئن بشید که همه متوجه شدند چی کار باید انجام بدن. ضمنا حتما بهشون بگید که “چرا” باید این کارو انجام بدن. ما پیشنهاد می کنیم یه تقویم کاری درست کنید و توش وظایف هر کس رو مشخص کنید. مثلا:

 • آقای جوادی تا اولین سه شنبه هر ماه یه پست جدید می نویسه.
 • خانم باقری تا دومین سه شنبه هر ماه یه پست جدید می نویسه.
 • آقای جوای هفته سوم هر ماه، یه پست در مورد خدمات و محصولات جدیدمون با عنوان “محصولات جدید” می نویسه.
 • خانم باقری چهارمین هفته هر ماه یه مقاله “راهنمای مشتری” می نویسه.

این تکالیف باید بدون استثنا انجام بشن! برای همه جا بندازید که نباید پست نوشتن برای سایت رو بندازن برای هر وقت که شد و اگه نشد هم مهم نیست. این هم دقیقا به اندازه بقیه کارهای بازاریابی اهمیت داره.

 • پیشرفتتون رو بررسی کنید

چند هفته بعد از اینکه این کار رو شروع کردید، میتونید شروع کنید به چک کردن گوگل آنالتیکتون (یا هر آنالتیک دیگه ای که استفاده می کنید) و ببینید مطالبتون از هر موتور جستجو چقدر ترافیک میگیرن. میتونید حتی ببینید مطلب جدیدتون صفحه فرود چند تا کاربر بوده. وقتی صفحه فرود باشه، یعنی این صفحه از سایتتون جزء یکی از گزینه های صفحه نتایج گوگل (یا هر موتور جستجوی دیگه ای) جلوی کاربر قرار گرفته و کاربر انتخابش کرده و روش کلیک کرده. معمولا ترافیکی که هر صفحه میگیره، در طول زمان بیشتر میشه. اما مطالب مختلف، موضوعات مختلف و … نتایج مختلفی میگیرن. ببینید کدوم مطلب ترافیک بیشتری میاره و سعی کنید مطالبی رو در ادامه اون مطلب بنویسید. وقتی میبنید یه چیزی داره نتیجه میده، بهش بال و پر بدید تا وقتی که یه چیزی تغییر کنه. این “یه چیزی” میتونه تغییراتی باشه که توی کار پیش میاد، یا تغییر در گرایش ها و غیره باشه.

 • متوقف نشوید

تعداد خیلی خیلی کمی از سایت ها هستن که میتونن برای یه مدت طولانی به طور منظم و زمانبندی شده سایتشونو آپدیت کنن. به خودتون نگید “خب که چی؟ به چه دردی میخوره؟” به جای این حرفا به این فکر کنید که “اگه تعداد کمی از رقبای من این کار انجام بدن یا اگه هیچ کدومشون این کارو نکنن، این فرصت خیلی خوبیه که ازشون جلو بزنم”. افزایش رتبه گوگل به همین راحتی ها نیست – اگه اینطور بود که الآن رتبه همه بالا بود! برای این هدف باید یه سرمایه و زمان خرج کنید، اما بدونید که مزایایی که داره به تمام این ها می ارزه. یادتون باشه – و به اعضای گروهتون هم یادآوری کنید- که تلاشی که روی سایتتون میذارید یه استراتژی بلند مدته. میتونید با یه تبلیغ، فردا بالای گوگل باشید، اما بهتر اینه که با سئوی مناسب 3 سال بالای گوگل باشید. طول میکشه تا نتیجه بده، نذارید تأخیر در خشنودی کسب نتیجه ناامیدتون کنه.
مثل همیشه، اگه هر جای کار به مشکل خوردید و کمک لازم داشتید با مستر وب تماس بگیرید. خوشحال میشیم که رتبه گوگلتونو بالا ببریم.

چطور رتبه گوگل سایت را افزایش دهیم و ترافیک بیشتری بگیریم