چک لیست رفع عیب طراحی سایت

چک لیست رفع عیب طراحی سایت

رفع عیب گام به گام html و css

همیشه این سوال را در ذهن داشتم که چگونه می توان عیب های یک طراحی سایت را یافت. همیشه راهی وجود دارد که طراحی را به درستی انجام دهیم, راه های بسیاری برای یافتن اشتباهات وجود دارد. مشکل می تواند از بارگذاری نکردن یک فایل و یا یک کانفلیکت در css سایت باشد. با یافتن مشکل می توان آن را رفع کرد.

برای رفع مشکل شما به صورت علمی دو روش وجود دارد:

  • کنار گذاشتن مواردی که درست کار می کنند
  • گذاشتم تمرکز بروی مواردی که بر روی آنها کار نشده

شما می توانید از برخی مراحل صرف نظر نمایید, مخصوصا موارد ابتدایی. اما شما تعجب خواهید نمود که چه تعداد اشتباهات در طراحی شما وجود دارد به مانند استفاده از کلاس های بی ربط به دلیل غلط املایی و نام فایل اشتباه. زمانی که شما مشکلاتی دارید, پیشنهاد می نمایم تمام مراحل این لیست را انجام دهید, حتی در صورتی که مطمئن هستید آن مورد مشکلی ندارد, شما وجود خطاها را به این کار به حداق ممکن می رسانید, و به خاطر یک مورد کوچک سایت شما متحمل زیان های طولانی مدت نخواهد گردید.

چک لیست طراحی سایت

□ آیا تمامی فایل ها بارگذاری شده؟
آدرس تمامی فایل های مرتبط را در مرورگر تست نمایید, و مطمئن شوید تمامی آنها باز می شوند. این فایل ها شامل فایل های زیر می باشند:

  • فایل های HTML
  • فایل های CSS
  • تصاویر
  • فایل های JavaScripts
  • فایل های خارجی دیگر نظیر مالتی مدیاها

□ آیا آدرس تمامی فایل ها درست می باشد
در صورتی که صفحه سایت مورد نظر بالا نمی آید, و در صورتی که می دانید فایل را بارگذاری نموده اید, به هاست خود مراجعه نمایید و فایل خود را در آدرس مورد بررسی قرار دهید.

برای فایل هایی که از درون فایل html لینک داده می شود آدرس کامل و دقیق را وارد نمایید. بهترین راه برای آدرس دادن آن است که آدرس صفحه را از مرورگر کپی نموده و بر روی لینک قرار دهید.

□ آیا html شما معتبر است؟
با استفاده از HTML validator تمامی مشکلات شما حل خواهد گردید. بهتر است که صفحه html شما معتبر باشد تا مطمئن شوید مشکل از کدنویسی html شما نیست. برای استفاده از این نرم افزار کافی است به سایت مراجعه نموده و آدرس صفحه ای که قصد دارید اعتبارسنجی را انجام دهید را وارد نمایید. سپس این نرم افزار خطاهای html صفحه وب سایت شما را اعلام می نماید.

□ آیا فایل های css شما معتبر هستند؟
این بخش دقیقا به مانند اعتبارسنجی html می باشد, کافی است به سایت css validator مراجعه نموده و آدرس صفحه سایت خود را وارد نمایید.

□ آیا صفحه وب سایت شما کش می شود؟
کش وب ممکن است باعث سوء تفاهم بسیاری در وب شود. شما تغییرات لازم را بر روی سایت خود انجام می دهد و سایت خود را بارگذاری می نمایید اما تغییرات شما نمایش داده نمی شود. بهترین روش برای پاک کردن کش نگهداشتن کلید شیفت و کلیک بر روی کلید رفرش صفحه می باشد. اکثر مرورگرها با انجام این کار کش خود را خالی می نمایند و سایت را دوباره بارگذاری می نمایند.

□ آیا فایل ، یا css درستی را تغییر داده اید؟
دقت نمایید برخی زمان ها پیش می آید که در حال تغییر فایلی جز فایل مورد نظر هستید بنابراین تغییرات خود را مشاهده نخواهید نمود. بهترین روش برای پیداکردن فایل درست انجام یک تغییر در فایل است تا مطمئن شوید در حال ویرایش فایل درستی هستید

□ آیا می دانید css و بسیاری سرورها نسبت به حروف بزرگ و کوچک حساس هستند؟
سعی نمایید در نام گذاری فایل ها و کلاس های css به استفاده از حروف کوچک و بزرگ دقت نمایید زیرا در صورتی که شما استفاده از حروف بزرگ و کوچک را رعایت ننمایید، مورد مورد نظر یافت نخواهد شد.

□ آیا DOCTYPE صحیحی انتخاب نموده اید؟
مرورگرهای مدرن چیزی دارند بنام quirks mode, این یک مود است که زمانی که مرورگرهای وب وارد صفحه ای می شوند که DOCTYPE ندارد این مورد را به عنوان پیش فرض انتخاب می نمایند. در صورتی که نمی دانید چه DOCTYPE را قرار دهید بهتر است آن را خالی بگذارید در غیر این صورت برای رویت DOCTYPE به لینک مراجعه نمایید.

□ آیا سایت خود را در مرورگرهای مختلف بررسی نموده اید؟
پس از طراحی سایت لازم است که سایت خود را در مرورگرها بررسی نمایید تا از نمایش درست سایت در مرورگر مطلع شوید و در صورت نیاز تغییرات لازم را در کد نویسی صفحه خود برای پشتیبانی سایت از تمامی مرورگرها بدهید

چک لیست رفع عیب طراحی سایت